avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate dragos2014

Activitate dragos2014

Buna ziua!

Am 33 de ani, nu lucrez si nu am asigurare medicala.

Mi-a spus un medic ca ar putea mama mea (care este pensionara) sa ma ia ca si co-asigurat pe numele ei.

Este adevarat acest lucru? (eu stiam ca se poate dar doar in situatia sot-sotie sau parinte-copil student sub 26 de ani)

Sau - fiind persoana fizica fara venit - singura optiune pe care o am ca sa fiu asigurat este - asa cum stiam eu - sa imi platesc luna de luna cei 5,5% din salariul minim (plus 6 luni din urma)?

Multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns!

Intr-adevar cea de care sunt eu interesat se gaseste pe lista universitatilor acreditate (pe edu.ro).

Stiti cumva si care este distinctia care apare in lege intre ”diplomă acordată după finalizarea unei forme de învățământ superior de lungă durată” si 
”diplomă acordată după finalizarea ciclului I de studii universitare de licență”?

Se refera cumva la studii finalizate chiar si fara a obtine licenta?

Multumesc!
Buna ziua!

Am si eu o intrebare:

facilitatea fiscala care consta in neplata impozitului pe venit pt. cei care lucreaza in IT se acorda si daca persoana respectiva a absolvit una din specializarile din lege dar in cadrul unei universitati particulare?

(presupunand ca celelalte conditii din lege sunt indeplinite - profilul angajatorului, incadrarea intr-un anumit tip de post in companie etc)

Multumesc!