avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate alex1088

Activitate alex1088

buna ziua! detin un autoturism de prahova iar in urma cu 2 saptamani am mers pana la Ploiesti iar la un filtru de control domnii politisti au constatat ca mi-a expirat perioada de transcriere a autoturismului dupa care mi-au retinut numerele si talonul apoi acelasi politist a spus ca pot merge la Giurgiu sa o imatriculez si ca nu e nevoie sa am talonul masini pentru ca ma voi folosi de procesul verbal
dar cei de la Giurgiu au spus ca totusi am nevoie de talon si de numerele de imatriculare
dupa care am sunat la cei de la imatriculari prahova iar cei de acolo mi-au spus ca doar vechiul proprietar poate face cerere pentru a recupera talonul si numerele chiar daca eu dupa ce am efectuat identificarea la rar am fost trecut pe carte
acum problema e ca eu nu il gasesc pe fostul proprietar
si as vrea sa va intreb daca mai exista si alta varianta. multumesc!
dar in mod normal nu trebuia sa primesc si o amenda pe langa suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 90 de zile ?
buna ziua! anul trecut in iunie am lovit o persoana pe trecere de pietoni de atunci am tot prelungit dovada de circulatie! astazi am fost sa prelungesc dovada de circulatie dar dna procuror mi-a spus ca sa solutionat cazul am primit rezolutia dupa care imi spune sa merg la udriste sa imi ridic permisul ajung acolo iar domnul de acolo imi spune ca abia dupa 90 de zile pot ridica permisul pentru ca sa solutionat cu suspendare de 90 de zile dar pe rezolutie nu scrie!

pe rezolutie scrie cam asa dispun neinceperea urmaririi penale in cauza privind pe numitul x sub aspectul savarsirii infractiunii prev si pedepsite de art 184 al 1.3
iar la final spune deoarece lipseste plangerea prealabila a persoanei vatamate

cheltuielile judiciare raman in sarcina statului
solutia se comunica
acum eu nu am inteles prea multe din rezolutia asta sunt un pic confuz si nici cei de acolo nu ofer prea multe detali