avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Activitate Maria897

Activitate Maria897

Răspuns la discuția Termenul de prescriptie
Multumesc. Concret eu vreau sa-i dau in judecata si instanta sa constate ca timp de mai bine de 8 ani au vanat fara niciun drept pe teritoriul meu. Si pe urma sa cer daune! Am citit ca exista posibilitatea unei actiuni care se numeste in constatare.Pot sa cer asa?
Răspuns la discuția Termenul de prescriptie
multumesc, dar nu ma ajuta prea mult..am vazut ca sunt mai multe termene..si se pare ca cel aplicabil mie ar fi 3 ani, dar in cadrul carei actiuni?
buna ziua, am un teren forestier care este administrat de un ocol silvic din anul 2006 in baza unui contract de prestari servicii. pe acel teren forestier vaneaza din 2006 o societate comerciala fara acordul meu si fara sa incheie cu mine contract de inchiriere pe o suma x/ha.
desi de-a lungul anilor le-am tot facut notificari si le-am solicitat sa incheie contract daca tot vaneaza in teritoriul meu, au refuzat.
pe de alta parte, ocolul silvic m-a notificat o singura data in 2008, sa le platesc paza pe anii 2006, 2007, 2008, pe care eu nu am platit-o spunandu-le ca acolo se vaneza ilegal.
din 2008 nu au mai tirmis nicio notificare de plata.
la adresa mea in 2014, imi raspund ca ei sunt in continuare administratori si asigura paza terenului forestier.

eu vreau sa dau acum in judecata societatea care vaneaza acolo ilegal din 2006.
ce actiune introduc? pot sa le cer bani? daune? pe ce perioada in urma?

daca va interveni si ocolul silvic in dosar si imi vor cere bani pe paza, pot sa-mi ceara din 2006, cand s-a semnat contractul? sau a curs si la ei termenul de prescriptie?

ce variante am? multumesc frumos de ajutor?
Răspuns la discuția Nu mai platesc la banca
nu inteleg cum se poate asa ceva. casa e ipotecata..deci nu sunt proprietar! platesc rate ca sa devin proprietar..cum sa ma deposedeze de ceva ce nu-mi apartine? si daca banca unde platesc rate pe casa nu accepta sa renunte la contract? doar sunt cu ratele la zi..nu ar avea baza legla sa intrerupa contractul...asta nu inteleg..!
Buna ziua,
In anul 2007 am facut doua credite. Unul pentru un teren si unul pentru casa, la banci diferite.
Pe teren plateam 300 euro/luna...la casa mult mai mult.

De 6 luni am luat hotararea sa nu mai achit rata pe teren, in urma refuzului bancii de a-mi micsora dobanda si pentru ca merg in pierdere mare cu terenul, valoarea acestuia scazand foarte tare.Adica platesc pe el mai mult decat as putea lua prin vanzare.

Cu rata la casa sunt la zi si sunt interesat sa continui sa achit rata.

Acum doau zile am primit o notificare de la banca unde am rata pentru teren sa platesc datoria restanta, in caz contrar intru in executare silita.

Intrebarile mele:
1. Ce se va intampla cu casa? Banca unde am creditul pe teren, poate cere bancii unde am creditul pe casa sa scoata casa la executare silita?
2. Care sunt prevederile legale care da aceasta posibilitate, daca exista?
3. Ce pot sa fac eu sa nu execute casa, sau cel putin sa prelungesc momentul de executare silita.
4. Daca banca va scoate terenul la vanzare si vor obtine un pret mai mic decat mi-au dat credit, voi fi urmarita silit toata viata, pentru diferenta? E legal asa ceva?