avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters315891

Activitate ContSters315891

multumesc de raspuns
nu este atasata nicio poza la procesul-verbal de la serviciul taxe si amenzi
ce vina am eu ca nu mi s-a adus la cunostinta acel p-v?
ar trebui periodic sa trec pe la primarie si sa intreb daca nu cumva am cate un procev-verbal intocmit de vreunul cu 4 luni de scoala? aberant
au ajuns acesti inculti cu liceul +4 luni de curs sa ne stabileasca cat sa platim pentru niste directive comuniste de realizare a planului de amenzi?
trebuie ca eu sa-mi fac poza la masina de fiecare data cand parchez undeva sa demonstrez ca un idiot face abuz si nu are dreptate atunci cand completeaza un p-v?
Buna ziua!
Am aflat de la serviciul taxe, impozite si amenzi ca in urma cu 2 ani am primit o amenda pentru parcarea masinii pe un loc pe un loc destinat pesoanelor cu handicap. Nimeni la acel moment nu mi-a atras atentia, nici macar nu am vazut ca era marcat si acum trebuie sa platesc o amenda de 500 lei pentru ceva ce nu cred ca am facut. Nu am luat la cunostinta de acea amenda si nu stiu de unde pe procesul-verbal intocmit apar datele mele personale (corecte) fiindca nimeni nu m-a legitimat.
N-ar trebui sa fie o fotografie cu dovada abaterii savarsite?
Ce sanse am sa primesc o hotarare favorabila mie daca contest acel proces-verbal?
Multumesc!
Buna ziua!
Ma inregistrez cu datorii la primaria de care apartin, ca urmare a neplatii unor amenzi de circulatie, mai mult sau mai putin abuzive. Prin urmare, fiscul, prin nu stiu ce instrumente, a intervenit la banca la care am un credit pentru a-mi retine din cont suma datorata. Asadar, banca m-a avertizat ca o parte din rata lunara pe care o platesc va intra in contul fiscului (30% din rata) pentru ca acesta din urma sa-si recupereze banii, urmand ca eu sa raman dator bancii.
Mie mi se pare un abuz din partea bancii si daca se va intampla asa voi refinanta creditul respectiv prin alta banca.
Care este parerea dumneavoastra?
Multumesc anticipat!
Cu respect,
Alex
Răspuns la discuția Termen intocmire act aditional
Va multumesc mult pentru raspuns
Puteti, va rog, sa-mi spuneti ce presupune (din punct de vedere legal) acest acord tacit, si unde prevede acest lucru?
Buna ziua!
Contractul pentru inchirierea unei locuinte a expirat pe data de 31.12.2013. De comun acord cu proprietarul (eu sunt chiriasul), pe data de 06.01 am intocmit un act aditional la contract (fiscul nu a lucrat intre 31.12 - 05.01) pentru prelungirea duratei de inchiriere si modificarea cuantumului. Actul aditional a fost luat in evidenta de catre admin financ (bineinteles cu nr. de inregistrare).
Avand in vedere ca actul aditional s-a intocmit in prima zi lucratoare dupa expirarea termenului din contract, acesta este valabil sau nu?