avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate doina1961

Activitate doina1961

Răspuns la discuția Amenda neplatita
nu prea este incadrat bine subiectul in "amenda neplatita " dar sper sa mi se raspunda....
va multumesc
Buna ziua.
as avea si eu o intrebare.....datorita faptului ca am toate datoriile fata de stat platite( impozit cladiri,teren.masina si...chiar si salubritatea).apeland primariei sa imi elibere o adeverinta fiscala....au refuzat .motivand ca figurez cu datorii.
Fiul meu in varsta de 30 de ani...are o amenda restanta....adevarat.
Intrebarea mea..." sunt io vinovata pt greselile lui la varsta asta?"
desi pimaria mi-a cerut sa il sterg din registrul agricol din pozitia casei...e posibil?
Il fac catatean roman fara domiciliu?
sau nu merita sa mai fim corecti nici macar cu institutiile statului ca suntem bagati in aceisai oala cu cei care nu isi platesc datoriile!
multumesc
Buna seara ,
Am mama in varsta de 77 de ani operata de neoplasm mamar stg (extirpat),imediat dupa operatie a beneficiat de pensie de handicap in valoare de 250 lei timp de 2 ani.
In al 3-lea an cand s-a prezenatat la comisie pensia i-a fost taiata !!!!!
La intrebarea de ce ? Raspunsul a fost : daca o aduceti
-cu o recidiva a cancerului
-in metastaza
-in carucior cu rotile .
Intrebare : mai poate beneficia de acest ajutor?
Pensia ei fiind doar de 350 lei...sau ii v-a creste sanul la loc?
Mentionez ca toate investigatiile cand merge la control..se fac contra-cost
:((
Va multumesc mult !

Discuție Mostenire
Buna seara.
Va rog sa ma lamuriti intr-un caz de mostenire a 2 copii (o fata si un baiat) a caror parinti au decedat.
A ramas un apartament si o casa la tara (casa fiind mostenire de la parintii tatalui copilor care la randul lui
are 2 surori),casa si apartamentul ne fiind evaluate....dar tatal copiilor decedat pe timpul cat era in viata fara a face vre-un act mereu spunea
"apartementul ramane la fata iar casa la baiat" desi nu are nici un fel act intocmit si nici nu s-a facut succesiunea la casa.
Va rog din suflet sa imi recomandati ce-i de facut.
Va multumesc frumos.


Răspuns la discuția pensie de urmas pt copii orfani
Pai la data decesului tataului lor...au fost bunicii....si au fost purtati de la un ghiseu la altul....vazandu-i batrani,acum....din lipsa de responsabilitate a cui sufara? Primaria am inteles ca ar fi trebuit sa elibereze "ceva" provizoriu...pana la obtinerea unei hotarari judecatoresti..pt stabilirea unui tutore legal....dar....a fost mai simplu sa neglijeze si sa.-i faca sa sufere si copii si bunicii.
Sau era mai simplu ca sa ramana in strada copii..ca sa fie fara nici un fel de protectie....
Legile trebuiau aplicate...zic io....si spus s-au lamuriti cei care au nevoie de ajutor....ca doar banii li se cuvenea copiilor ne avand obligatie bunicii da ii ajute....finaciar din amarata de pensie de 350 lei..care pers din Romania poate trai asa ?
Sa nu ne miram de ce ajung copii in centrele de plasamanet sau pe strazi..ci celor care doresc a ajuta..sunt impiedicati din cauza incompetentei unor functionari care sunt platiti tot din banii nostri....sau pensia bunicilor carora nu le ajung banii nici macar de medicamente..de cum sa tina la scoala un copil...orfan fara nici un ajutor..
Daca asa e normal ....imi pare rau sa spun dar copilul va merge acolo de unde a ramas in momentul decesului tatului lor ,asa o sa il ajute cinava :((
Răspuns la discuția pensie de urmas pt copii orfani
Ok ,am sa va dau mai multe amanunte.
Mama copiilora murit la data de 04.04.20011( fiind pensionata de boala,cancer)...au ramas 2 copii...care au ramas in grija tatalui...primind o pensie lunara de 700 lei..care venea prin mandat postal pe numele baiatului,nu al tatalui,tatal primea tot prin mandat alocatia copiilor.
La data 08.08.2013 a deceadat si tatal lor...Copii fiind nascuti la 07.11.1995 si respectiv 15.04.2004.
La data decesului tatalui lor...parintii mei iau luat in grija lor... statul sistandu-le toate drepturile,primaria mentionand ca nu au tutore legal (bunicii avand 78 de ani),fetitei i s-a gasit o fam care au facut toate demersurile in vederea adoptiei,baiatul ramanand la bunici.fiind elev...
La Casa de Pensii....nu i-au acordat pensie de urmas...afirmand " nu aveti calitatea detutore".
Acum cand a implinit 18 ani...si-a facut dosar ..de pensie...dar...afirmand ca nu i se va acorda pensiea retroactiva....
Intrebarea mea....este legal ..asta?
Buna ziua.
Intrebarra mea este : daca in Romania in sec XXI ,2 copii minori orfani de ambii parinti.din luna august 2013 e posibil sa nu aiba nici alocatie nici pensie?
E vorba de un baiat care in noiembrie a facut 18 ani si inca este elev iar fata are 10 ani si ea la fel fiind eleva. Amandoi la data decesul tatalui erau minori.....nici macar ajutorul de inmormantare nu s-a acordat...sa nu mai vorbim de pensie si alocatie. :((
Multumesc frumos