avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Activitate groberto

Activitate groberto

Răspuns la discuția Accident rutier usor
ok dar una e spitalizarea , alta ingrijirile medicale si alta concediul medical. nu neaparat sa fie la fel ca nr de zile , mai ales ultimele doua ma refer . nu? si daca nu sunt 90 de zile de ingrijiri medicale sau spitalizare atunci ce risc eu?
Răspuns la discuția Accident rutier usor
apropo de raspunsul domnului avocat gabriel de mai sus , daca puteti sa detaliati putin apropo de art 184 . ziceam ca sunt doi domni in situatia de a fi in concedii medicale insa doar unul din ei a fost spitalizat pt 3 zile pt o operatie la deget. nu e o difererenta intre concediu medical (adica daca tu stai acasa) si ingrijirile medicale sau spitalizarea ? apropo de zile de ingrijiri medicale? ms :)
buna ziua.. sunt vinovat de neacordare de prioritate intr=un accident rutier . am rca valabil (itp-ul nu era valabil in ziua respectiva ,insa am inteles ca nu au legatura una cu cealalta) insa pt ca am fost deschis la orice discutie. si ma intereseaza cum se simt cei in cauza din masina cealalta , simt ca deja incep sa intinda coarda putin . erau doi barbati in masina care nu au fost spitalizati decat unul din ei vreo 2 zile pt o operatie la un deget pe care si l-a fracturat. in rest doar in ziua accidentului au fost cateva ore la urgenta si au fost lasati acasa cu concedii medicale pt o luna (urmand probabil inca vreo luna dacase considera necesar ) . acum ei vor sa isi ia masina mai repede decat termenul in care cei de la rca (astra) or sa le dea un raspuns, si imi solicita mie sa le platesc o suma inainte ca ei sa isi ia masina ca daca nu ma dau in judecata etc. cam asta mi-ai dat de inteles.. sunt eu pasibil de ceva penal in cazul asta? ca nu am comis nici o infractiune din cate imi dau seama. si oricum ei trebuie sa isi ia banii de la asigurator inclusiv pe vatamare (diferente de salar operatii etc ) . mi-ar prinde bine niste sfaturi de la cineva care chiar cunoaste cazurile de genul asta. ms :)
buna ziua. am o nelamurire si poate ma ajuta cineva de aici . daca iei o amenda in alta tara, in cazul meu Ungaria , si inca nu am primit nimic acasa aici in Romania ce ar trebui sa fac ? amenda e din 2011 si e pt parcare neregulamentara .ca valoare undeva la 100 ron in banii nostri atunci. risc ceva daca nu o platesc? cand mai merg in Ungaria? astept un raspuns. ms :)