avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate abc82

Activitate abc82

Răspuns la discuția Transfer impozit auto
Ma intereseaza finalizarea transferului deoarece in acest timp am inchis contractul de leasing si doresc sa instrainez masina,... sunt blocata in acest demers deoarece ditl practic ignora Codul Fiscal! ma interesaza cum ii pot obliga sa respecte o lege a statului care stie sa penalizeze orice abatere a contribuabilului . ...
Am depus cererea pentru transferul dosarului auto de la DITL sector 3 in urma cu mai mult de 15 zile, insa nu mi-a fost eliberat nici acum dosarul.
Ce parghii am pentru a solutiona totusi acest transfer?
Răspuns la discuția Transfer impozit auto
Ce pot sa fac daca autoritatile administratiei publice locale depaseste termenul de 15 zile transmitere a dosarului ?
Răspuns la discuția Schimbare domiciliu impozit auto
Ma aflu in aceeasi situatie. Nu imi dau seama ce pot face, din moment ce cei de la ditl pur si simplu ignora normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal !!!!
Buna ziua, ce parghii am eu ca si contribuabil daca directia fiscala incalca termenul de 15 zile prevazut in normele metodologice pentru realizarea transferului?
Buna ziua,

am o nelamurire in legatura cu aplicarea oug 3/2018 pentru situatia in care angajatul beneficiaza de o asigurare de viata , trecut la categoria beneficiu taxabil

Exemplu
sa presupunem ca angajatul a avut in 2017 un BRUT de 1000 ron/luna si asigurarea de viata de 50 ron/luna

in decembrie 2017 avem asa: brut 1000+ beneficiu 50 => 1050 brut - 16% CAS si CASS = 882- 50 ron (retinere asigurare viata) = 832 ron de plata!

in ianuarie 2018, se mareste brutul de 1000 cu 20% => noul brut 1200
brut (1200+50) - 25% CAS - 10% CASS = 812.5- 50 ron (retinere asigurare viata) = 762.5 ron de plata

exemplu aplicare oug 3/2018
CASS = 1250 - 25% CAS - 832 = 105.5 (in loc de 125 )
1250 - 25% CAS - 105.5 CASS = 832 - 50 (retinere asigurare de viata) = 782

Mie acest exemplu de aplicare mi se pare gresit si as vrea o parere pertienta
-> acel net 2017 luat in considerare la calculul CASS 2018 ar trebui sa fie 882 (cel de dinaintea retinerii cleor 50 ron pt asigurarea de viata)

Cum se procedeaza cu tichetele de masa in tot acest calcul?

Multumesc!
Răspuns la discuția CCC - eliminare plafon 3400 ron
la calcularea indemnizatiei de CIC, intra si luna nasterii copilului?
Locuiesc in Cartierul Latin [ansamblu rezidential]... cand am cumparat apartamentul am cumparat si loc de parcare [2000 euro].

Locul de parcare este "desenat pe asfalt" cu vopsea, si scrie numarul apartamentului.

Surpriza, surpriza, cineva si-a abandonat de 5 zile masina pe locul meu. deci nu a parcat o ora, doua, zece... este abandonata de 5 zile.

Am sunat la politia bragadiru [ca apartinem de bragadiru]. raspuns: si eu ce sa fac? este marcat locul? este ingradit si pusa placuta? nu am de ce sa vin. mergeti la dezvoltator.

Dezvoltatorul da din umeri, ca el ce sa faca... daca ne atingem de masina dupa aia intram la caz de vandalism.

CUM imi eliberez eu locul de parcare??? Cu act de vanzare-cumparare, numar cadastral si tot tacamul, nu pot sa fac nimic ????
Răspuns la discuția CCC - eliminare plafon 3400 ron
acum alta belea: nu s-au pulbicat normele metodologice... oare cand s-or publica?
Răspuns la discuția CCC - eliminare plafon 3400 ron