avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate mariusmures83

Activitate mariusmures83

Buna ziua,
Am si eu ceva nelamuriri in legatura cu o problema.
In 2012 am avut parte de un accident rutier cu un alt autoivehicul. Celalalt a virat stanga deplasandu-se din sensul din sensul opus si eu l-am tamponat. Deoarece a fost si a treia parte implicata(stalp Electrica) am chemat politia la fata accidentului. Pe sensul sau de mers semaforul este verde cu 10 secunde in plus fata de al meu.
La politie a facut specificatie pe procesul verbal ca "eu consider ca celalalt a trecut pe culoarea galben-rosu". La momentul respectiv nu mi-am dat seama sa merg la sediul politiei locale sa cer inregistrarile deoarece intersectia era supravegheta video. Dupa aproximativ 6 luni de la acident, cu masina reparata pe asigurarea lui, m-am trezit cu citatie la tribunal. Respectivul a deschis proces ca eu am fortat semaforul ci dorea anularea procesului verbal de contraventie. La procesul de fond nu a avut castig de cauza. A facut recurs si spre surprinderea mea in recurs a fost anulat procesul verbal de contraventie, deci a avut castig, desi a fost cuvant contra cuvant si restul doar presupuneri si minciuni.
Daca a castigat recursul, i s-a anulat procesul verbal, ce se poate intampla mai departe:
- eu mai pot face ceva?
- el ma poate da in judecata sa ii repar masina?
- se va judeca cu asiguratorul meu sa ii repare masina si eu voi da banii pentru reparatia masinii mele asiguratorului lui inapoi

Va rog sa ma ajutati daca puteti, cel putin cu pareri!
Va multumesc anticipat!
Va multumesc tuturor foarte mult pentru atentia acordata, dar sincer tot nu stiu ce anume sa fac! Sa imi dau demisia, sa incerc sa tratez desi stiu ca nu ar dori sa plec din firma! Singura varianta ar fi sa imi dau demisia! Cum credti ca as putea sa imi dau demisia intr-un mod cat mai scurt si mai putin de banuit ca as dori sa scap de aceste costuri!
Buna ziua,
As avea o intrebare, legat de un contract individual de munca in care se stipuleaza " Salariatului ii revin in principal urmatoarele obligatii: litera f) obligatia de a achita contravaloarea formarii profesionale, in cazul in care, paraseste societatea din motive imputabile, inainte de o perioada de 3 ani de la data absolvirii cursului de formare profesionala."
In cazul in care as dori sa demisionez, va trebui sa achit contravaloarea acestor cursuri?
Mentionez faptul ca aceste cursuri nu au fost efectuate la cererea mea, contravaloarea acestora a fost suportata de catre societate, dar niciodata nu am luat la cunostinta de costurile acestora. Eu doar am semnat deconturile privind deplasarile si cazarea. Aceste cursuri nu au fost efectuate in tara, ci in strainatate. Nu am o diploma acreditata/recunoscuta de vreun minister sau vreo alta institutie de la noi din tara sau din strainatate, ci doar o diploma de participare.
Cursurile sunt strict legate de domeniul de activitate in care lucrez.
Normal un curs de formare profesionala nu se finalizeaza cu un examen si cu o diploma de absolvire?
Normal, nu este obligativitatea angajatorului sa imi aduca la cunostinta costurile fiecarui curs si eventual sa constituie un act aditional la contractul de munca pentru fiecare curs?
Care sunt variantele de a pleca din societate fara sa platesc?
Eu sunt de profesie inginer electromecanic, am lucrat 3 ani dupa finalizarea studiilor superioare tot electromecanica dar in alt domeniu, iar apoi la aceasta societate la care inca mai sunt si in prezent.
M-as bucura daca mi-ati putea oferi un raspuns!
Va multumesc foarte mult pentru atentia acordata acestui subiect!