avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate cosmina2014

Activitate cosmina2014

Discuție Taxe intabulare
Am la tara pt casa bunicilor un cumparator. Intrebarea mea este: cine plateste cheltuielile de intabulare a casei? eu ca actual proprietar sau el ca viitor cumparator? cui ii revin platile tuturor cheltuielilor ? doar mie? eu intabularea? eu notarul? eu impozitul pe profit? plata cheltuielilor aproape egala cu incasarea din vanzare? Taxele sunt aceleasi chiar daca nu dispun de nici un venit(nu am loc de munca)
Multumesc frumos pentru implicare si ajutor.
Răspuns la discuția Accident rutier/de traseu
Daca depunem plangere penala acesta se mai poate retrage in cazul unei intelegeri ulterioare cu vinovatul?
Răspuns la discuția Accident rutier/de traseu
Wow! Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavostra! :)
Răspuns la discuția Accident rutier/de traseu
As mai avea nevoie de ajutorul domneavostra la inca o problema in legatura cu despagubirile morale si materiale.
Dupa cum am spus, accidentul s-a produs la sfarsitul lunii decembrie. Tatal meu circula cu bicicleta regulamentar, a fost acrosat de o masina lovita din spate de o alta masina. Noi am platit spitalizarea(de teama penalizarilor), noi am platit medicii, investigatiile, tratamentul, etc. Mentionez ca acum va fi pensionat de boala, intrucat nu mai poate lucra. Viata lui a fost distrusa, iar vinovatul(cel care a initiat accidentul daca nu ma insel) refuza sa-si asume faptele. Tata a primit 60 zile ingrijiri medicale, cazul fiind clasat pe civil. Cum ne vom recupera noi banii? Am auzit pareri si pareri, nici una specializata. Ce se intampla daca mergem in judecata pe civil? Vreau sa va rog sa-mi spuneti cat mai detaliat posibil ce se intampla intr-un proces. Cunostintele mele in acest domeniu sunt foarte limitate, poate chiar eronate. Ce se intampla cu tata? Trebuie sa vorbesca in fata judecotorului(lovitura la cap l-a "schimbat")? Cat dureaza un proces de genul? Sunt sanse sa pierdem? Cine plateste daunele morale/materiale? Vinovatul? Firma de asigurari? Cine plateste cheltuieli de judecata? Care sunt cheltuielile de judecata aproximative? Trebuie martori? Trebuie sa ne prezentam mereu sau se poate delega avocat? Se poate sa se reprezinte singur sau de apartinator sau trebuie musai avocat?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Accident rutier/de traseu
El a primit concediile cu coduri de boala. Nu cred ca apare nicaieri ca fiind accident de traseu. Daca e accident rutier se poate pensiona de pe urma lui? adica pensia lui va fi platita de stat? ca am vazut ca spitalul n-a fost platit de stat ci a trebuit sa-l platesca vinovatul. adica l-am platit noi si pe urma sa ne recuperam banii de pe urma vinovatului. Sa incepem acuma demersurile pt accident de traseu? sa facem cerere la ITM? Sau cum?
Răspuns la discuția Accident rutier/de traseu
Am observat ca in cazul accidentului spitalizarea nu este platita de CNAS. De ce apare acesta diferenta? pensia e platita de stat pe cand spitalizarea nu.
Răspuns la discuția Student zilier
Va multumesc pentru raspuns!
Discuție Student zilier
Buna seara,
Sunt studenta si lucrez uneori ca si zilier la diferite promotii. Fiind studenta sunt asigurata la CNAS pana la varsta de 26 de ani cu conditia sa nu am alte venituri. Din cate stiu eu ca si zilier nu esti asigurat medical dar totusi am venit-uneori. In acest caz cum se procedeaza? beneficiez sau nu de analize gratuite sau alte servicii medicale gratuite? Am o adeverinta pt medicul de familie pe care scrie ca sunt asigurata pe toata durata anului scolar. Pot sa primesc medicamente, tratamente gratuite sau ma voi trezi cu amenda sau mai stiu eu ce plati ulterioare?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Accident rutier/de traseu
Va multumesc pentru informare!
Buna ziua,
Doresc sa va adresez si eu o intrebare:
Tatal meu a fost victima unui accident (de traseu ) de circulatie in dec.2013, cand se intorcea de la serviciu. Se afla de atunci in concediu medical. In cazul in care, se va ajunge la pensie de boala, cine are obligatia sa ii plateasca pensia? statul, firma la care lucreaza/lucra sau soferul vinovat? Primele zile a fost internat la urgenta,-accident- ,ulterior,pana in prezent figureaza cu boala obisnuita, prin trimitere de la medicul de familie.
Nu intentionam sa "ne razboim" cu soferul; nu ne-am mai confruntatcu astfel de probleme.
Multumiri pentru implicare si profesionalism!