avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate sandup

Activitate sandup

Răspuns la discuția Poprire salariu
Multumesc frumos ! Daca am facut o contestatie la executare in urma cu 5 ani, privind titlul executoriu, faptul ca era tardiva cererea, etc si mi-a fos respinsa, credeti ca mai pot face o alta contestatie la executare privind suma ramasa de plata la acest moment ? O zi buna
Răspuns la discuția Poprire salariu
Am gasit acest continut si voiam doar sa va intreb daca mai este valabil:
,, recuperatorii NU POT PUNE DOBANZI
. Astfel,in procedura executarii silite, conform art. 55 alin. 3 din OUG 52/2016, se interzice perceperea dobânzilor și a dobânzilor penalizatoare, precum si fata de faptul ca intimata din prezenta cauza nu poate percepe astfel de dobanzi si penalitati intrucat nu este entitate bancara si nu a cumparat un contract de credit, ci o suma fixa ce reprezinta creanta.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Multumesc, va rog mult, daca puteti sa-mi dati si o baza legala, ca sa pot verifica acele calcule.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Multumesc pentru raspuns, situatia este aceasta; am poprire pe salariu de 5 ani si am achitat 80% din suma prevazuta in hotararea de executare silita. Vreau sa scap de poprire si sa achit integral restul sumei doar ca firma de recuperare solicita sa achit mult mai mult decat ar trebui, ei nu recunosc suma pe care le-am virat-o cu toate ca aceast a fost virata lunar de unitatea unde lucrez in contul executorului. Cum trebuie sa procedez ca sa mi se recunoasca sumele virate de-a lungul anilor? Multumesc
Răspuns la discuția Poprire salariu
Multumusc, este o hotarare definitiva, mi s-a respins contestatia la executare. Vreau doar sa stiu daca se aplica art.1005-1012 NCPC. Multumesc frumos
Discuție Poprire salariu
Buna ziua, in materie de executare silita, va rog sa ma ajutati cu un sfat: timp de 5 ani am avut poprire pe salariu, in baza infiintarii unei popriri si a unei hotarari judecatoresti. Vreau sa achit restul sumei pana la incidenta sumei din hotararea judecatoreasca, doar ca suma pe care ei vor sa o achit nu este recunoscuta de creditor, vor mult mai mult sa platesc. (Am toti fluturasii de salariu pe care apare suma virata executorului) . Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc


Cornel Vasile a scris:

Nu exista o astfel de obligatie in sarcina spitalului , daca mandatul a expirat.

Va multumesc foarte mult
Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie: la un spital, vechiului manager i a expirat contactul de administrare, iar in ultima saptamana de mandat a fost in concediu medical, pana in 30 noiembrie. El nu mai este angajatul spitalului incepand cu data de 1 dec , va rog sa mi spuneti daca spitalul este obligat sa i plateasca concediu medical in continuare si o baza legala, daca exista aceasta obligatie si pe ce perioada.trebuie platit Va multumesc
Răspuns la discuția Proces verbal inventariere anuala
Si inca o intrebare : la inventarierea autoturismului trebuie trecut si kilometrajul inregistrat pe bord la data inventarierii ? Legal ( asa a spus Curtea de Conturi in urma unui control) este ca pe foaia de parcurs , sa se treca in momentul efectuarii unei curse , kilometrajul la plecare si la sosire). Eu consider ca doar asa se poate tine sub control evidenta kilometrilor parcursi dupa data inventarierii, ca raport intre kilometraj si foi de parcurs. Sa solicit in declaratia de inceput a inventarierii acest lucru ? Va multumesc foarte mult
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o lamurire legata de Procesul Verbal ce se incheie in urma inventarierii anuale :
1. se preda comisiei centrale de inventariere , de catre comisia care a efectuat inventarul, in termen de 7 zile lucratoare de la incheierea operatiunilor de inventariere si comisia centrala il inainteaza ordonatorului de credite, ( art.43 din OMFP 2861/2009 ) sau se preda direct ordonatorului fara sa mai treca pe la comisia centrala de inventariere?

2. Dupa aprobarea acestuia ( art.45 alin 1, 1 - Rezultatele inventarierii trebuie înregistrate în evidența tehnico-operativă în termen de cel mult 7 zile lucrătoare de la data aprobării procesului-verbal de inventariere de către administrator, ordonatorul de credite sau persoana responsabilă cu gestiunea entității.) procesul verbal , aprobat, mai merge la comisia centrala de inventariere sau direct in contabilitate?

Ce nu inteleg este si cand isi inceteaza mandatul comisia centrala de inventariere, in urma carui document emis de ei ? Va multumesc