avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate Ghinda02

Activitate Ghinda02

Am inteles ca, mai nou, locurile de veci nu se mai pot vinde, ci doar lasate mostenire. E adevarat?
Răspuns la discuția Casa parintilor
E totusi aiurea ca el sa mosteneasca ceva avand in vedere ca apartamentul a fost cumparat atunci impreuna cu tata...Multumesc mult pentru raspunsuri si ajutor.
Răspuns la discuția Casa parintilor
Dar daca mama se casatoreste cu altcineva, acel altcineva va avea un drept la casa?
Răspuns la discuția Casa parintilor
Avea nevasta, fara copii cand a murit.
Răspuns la discuția Casa parintilor
In raspunsurile anterioare toti mi-au spus ca mama ar primii un sfert din jumatatea tatalui...
Răspuns la discuția Casa parintilor
Intrucat e divortat de mama nu vrea sa-i ramana acesteia nimic din jumatatea lui. Am avut un frate, dar a murit, am ramas singura.
Răspuns la discuția Casa parintilor
Mai doresc sa va intreb ceva: daca parintele bolnav doreste a-mi reveni mie toata partea lui din casa se poate face testament prin care el imi cedeaza dupa moartea lui toata averea sa?
Răspuns la discuția Casa parintilor
Am inteles, multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Casa parintilor
Cu alte cuvinte ce procentaj imi revine? ma refer doar din apartament, lasand alt bun la o parte.
Răspuns la discuția Casa parintilor
Multumesc frumos, m-ati ajutat mult. Inca ceva daca se poate: daca unul din parinti se recasatoreste in continuarea situatiei, adica: casa pe numele lui X si Y, intre timp divorteaza iar Y se casatoreste cu Z. Z mosteneste ceva din apartament?
Multumesc inca o data pentru raspunsurile primite.