Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locurile de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locurile de veci

Am inteles ca, mai nou, locurile de veci nu se mai pot vinde, ci doar lasate mostenire. E adevarat?
Fiecare administratie de cimitir prin regulamentul de ordine interioara prevede concret modalitatea legala de preluare de catre rude a locului de inhumare ,in cazul decesului titularului contractului
De regula ,majoritatea administratiei cimitirelor concesioneaza pentru diferite perioade de timp,7,25,49,99 ani utilizarea locurilor de inhumare
Exista cimitire cu regim inchis care nu permit vanzare,donatie loc de inhumare