avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locurile de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locurile de veci

Am inteles ca, mai nou, locurile de veci nu se mai pot vinde, ci doar lasate mostenire. E adevarat?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:50, 28 Aprilie 2014
Fiecare administratie de cimitir prin regulamentul de ordine interioara prevede concret modalitatea legala de preluare de catre rude a locului de inhumare ,in cazul decesului titularului contractului
De regula ,majoritatea administratiei cimitirelor concesioneaza pentru diferite perioade de timp,7,25,49,99 ani utilizarea locurilor de inhumare
Exista cimitire cu regim inchis care nu permit vanzare,donatie loc de inhumare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație loc de veci Margerita Margerita Buna seara, am următoarea speța: printr-un act de concesiune detin 1 loc de veci la cimitirul Chitila care vreau sa-l donez mătușei mele. Cum se ... (vezi toată discuția)
Loc de veci- cedare, concesiune, donatie.... alexandru andra alexandru andra Buna ziua Acum 8 ani am inmormantat tatal intr-un loc de veci al unei cunostinte care este mostenitoarea gropii respective. Acum dupa atata timp vreau sa ... (vezi toată discuția)
Intrarea in proprietatea unui loc de veci simi7705 simi7705 Buna ziua. Sotul meu a decedat acum 21 de ani iar la momentul acela eu i-am dat banii pentru a cumpara locul de veci cumnatului meu, fratele decedatului.Acesta ... (vezi toată discuția)