Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație loc de veci

Buna seara, am următoarea speța: printr-un act de concesiune detin 1 loc de veci la cimitirul Chitila care vreau sa-l donez mătușei mele. Cum se procedează, am înțeles ca s-a schimbat legea? Acum nu mai suntem proprietarii locurilor de veci prin actul de concesiune??? Nu putem merge direct la notar cu actele si sa donez locul de veci? trebuie sa fac alt document de concesiune, sa plătesc suma de ..............., prin chitanța de la biserica, plus ca taxa de cimiti sa fie plătită la zi , apoi sa merg la notar sa legalizeze practic documentul dat de biserica??? Atunci care mai este rolul actului de concesiune???? Nu-l mai poți folosi pe o perioada anume de 7, pana la 99 de ani??? Mulțumesc, sper ca am fost înțeleasă.
Prin concesiune nu ati primit drept de proprietate ptr a putea dona sau vinde locul de veci. Ati primit un drept de folosinta.
Margerita a scris:

Acum nu mai suntem proprietarii locurilor de veci prin actul de concesiune???

.

CONCESIÚNE, concesiuni, s. f. Convenție prin care o persoană (fizică sau juridică) dobândește dreptul de a exploata anumite servicii publice sau anumite bunuri ale statului, în schimbul unor beneficii care revin acestuia din urmă. ♦ Bunurile care formează obiectul acestei convenții.

Dreptul de concesiune va permite utilizarea pe un anumit termen contractual convenit 7,25,49 ani a locului de inhumare
Fiecare administartie de cimitir prin regulamentul de ordine interioara prevede conditiile in care pot fi preluate locurile de veci de catre rudele /apartinatorii titularilor contractelor -in cazul decesului acestora
Sunt cimitire care preciezeaza in actul de concesiune pe verso posibilitatile de preluare de catre rudele titularilor contractelor de concesiune prin incheierea de noua contract
Exista si cimitire cu regim inchis unde administratia acestora nu permite instrainarea locurilor de inhumare intre titulari si terti
da, multumesc, am inteles.
da, multumesc, o sa ma conformez regulamentului de ordine interioara al cimitirului.
Concesiunea se refera doar la lotul de teren, dar dacă ai cumpărat o cripta cu trei locuri, cum să nu fii proprietar?!... Ăsta este jaf la drumul mare!!!

cyan a scris:

Prin concesiune nu ati primit drept de proprietate ptr a putea dona sau vinde locul de veci. Ati primit un drept de folosinta.