Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie loc de veci

Buna ziua, am obtinut un act de donatie a unui loc de veci, sunt nepoata grad 5 rudenie, preotul de la cimitir nu vrea sa imi faca actul de concesiune pe motiv ca nu am dreptul, este cumva un abuz din partea dansului cui trenuie sa ma adresez?
Fiecare administartie de cimitir prin regulamentul de ordine interioara dispune modalitatea de preluare locuri de inhumare
Sunt cimitire care nu permit transmiterea locurilor de veci intre rude ,detinute in baza de contract de concesiune
Sincera sa fiu,eu consider un abuz ce se întîmplă cu locurile de veci.
Mama mea a cumpărat,repet,a cumpărat un loc de veci în 1995.
Nu a fost luat cu chirie,doar sa îl folosesti,a dat 150.000 lei pe el.
Dacă e doar să îl folosești,de ce îi mai spui loc de veci?????
Ea între timp a murit și eu am dus-o în altă localitate ,unde se odihnesc și ceilalți membri ai familiei și unde sper să ma ducă și pe mine copii mei.
Deci locul respectiv nu ne mai este de folos,așa ca doresc să îl dau cuiva.
Dar deși l-ai plătit si eu știu ca daca dai bani pe ceva e al tau și am plătit toate taxele ,locul e tot al bisericii.
Nostim mai este ceva..
Că deși mama mea ,repet,l-a cumparat de la biserica ,deci ar trebui sa fie al meu, conform certificatului de mostenitor,eu il donez unui văr ,deci îl dau gratis.dar biserica vrea de la vărul meu bani ca și când ar cumpara de la ei un loc de veci.
De câte ori poate vinde biserica un loc de veci,deja vândut o dată??????
Cum poate biserica sa vandă lucrul,locul meu,deja plătit odata????
Dacă cineva îmi spune mie că astea sunt lucruri normale,voi ramâne foarte mirată.
Sa spună de la început că sunt inchiriate și le plătești o chirie.
Oricum anual plătești o suma ,un impozit,nu se știe pe ce.
Trist

Ella222, utilizator
Din pacate nu exista drept de proprietate asupra unui loc de veci, ci doar drept de concesiune, daca detineti un Act de Concesiune pe numele dumneavoastra.
Locurile de veci nu se pot vinde. Ele sunt in proprietatea Administratiei Cimitirelor sau al Parohiilor.
Dumneavoastra puteti doar ceda dreptul de concesiune prin act notarial (daca aveti un Act de Concesiune pe numele dumneavoastra), doar cu permisiunea Parohiei sau a Administratiei Cimitirelor.
Ca să vă fie clar, mama dumneavoastră a cumpărat dreptul de concesiune asupra unui loc de veci (se numește "de veci", pentru că dreptul de concesiune este unul nelimitat în timp, spre deosebire de concesiunile pe 7 ani, adică așa-numitele locuri de 7 ani).

Nu este o închiriere, ci un drept derivat din dreptul de proprietate, care se poate moșteni și pentru care se plătește doar o taxă anuală. Proprietarul poate însă limita transferurile între persoane în viață, prin actul de concesiune și regulamentul cimitirului/administrației cimitirelor, după caz.

Dacă însă nici actul de concesiune și nici regulamentul nu precizează (sau regulamentul precizează, dar actul de concesiune nu menționează obligația concesionarului de a-l respecta), vă puteți adresa instanței de judecată pentru a obliga parohia să accepte actul de donație.

Ella222 a scris:

Sincera sa fiu,eu consider un abuz ce se întîmplă cu locurile de veci.
Mama mea a cumpărat,repet,a cumpărat un loc de veci în 1995.
Nu a fost luat cu chirie,doar sa îl folosesti,a dat 150.000 lei pe el.
Dacă e doar să îl folosești,de ce îi mai spui loc de veci?????
Ea între timp a murit și eu am dus-o în altă localitate ,unde se odihnesc și ceilalți membri ai familiei și unde sper să ma ducă și pe mine copii mei.
Deci locul respectiv nu ne mai este de folos,așa ca doresc să îl dau cuiva.
Dar deși l-ai plătit si eu știu ca daca dai bani pe ceva e al tau și am plătit toate taxele ,locul e tot al bisericii.
Nostim mai este ceva..
Că deși mama mea ,repet,l-a cumparat de la biserica ,deci ar trebui sa fie al meu, conform certificatului de mostenitor,eu il donez unui văr ,deci îl dau gratis.dar biserica vrea de la vărul meu bani ca și când ar cumpara de la ei un loc de veci.
De câte ori poate vinde biserica un loc de veci,deja vândut o dată??????
Cum poate biserica sa vandă lucrul,locul meu,deja plătit odata????
Dacă cineva îmi spune mie că astea sunt lucruri normale,voi ramâne foarte mirată.
Sa spună de la început că sunt inchiriate și le plătești o chirie.
Oricum anual plătești o suma ,un impozit,nu se știe pe ce.
Trist

Alexandru Surcel, Avocat