avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot vinde loc de veci cu oseminte ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot vinde loc de veci cu oseminte ?

Pot vinde loc de veci cu oseminte daca au trecut 10 ani de la momentul inhumarii, fara a mai muta osemintele ??
Ultima modificare: Luni, 23 Noiembrie 2020
kata98, utilizator
Cel mai recent răspuns: kata98 , utilizator 07:46, 26 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Locurile de veci nu se pot vinde. Ele sunt in proprietatea Administratiei Cimitirelor sau al Parohiilor, dupa caz. Dumneavoastra puteti vinde doar dreptul de concesiune (daca aveti un act de concesiune pe numele dumneavoastra), doar cu permisiunea Parohiei sau a Administratiei Cimitirelor. Presupunand ca aveti toate astea, puteti vinde dreptul de concesiune chiar si cu oseminte, daca cumparatorul accepta acest lucru.
Am mers la administratorul cimitirului am discutat cu dansul , dar acesta mi a spus ca eu nu pot preda concesiunea altcuiva , pentru ca nu ii pot face acte acelui om, ( mi a precizat ca nu ar avea nici o valoare actul de vanzare sau donare), decat daca eu renunt la locul de veci , iar persoana ia in licitatie locul de veci de la Administratia cimitirului , este normal asa cv ???

maraV a scris:

Locurile de veci nu se pot vinde. Ele sunt in proprietatea Administratiei Cimitirelor sau al Parohiilor, dupa caz. Dumneavoastra puteti vinde doar dreptul de concesiune (daca aveti un act de concesiune pe numele dumneavoastra), doar cu permisiunea Parohiei sau a Administratiei Cimitirelor. Presupunand ca aveti toate astea, puteti vinde dreptul de concesiune chiar si cu oseminte, daca cumparatorul accepta acest lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie loc de veci Stroe Mariana Stroe Mariana Buna ziua, am obtinut un act de donatie a unui loc de veci, sunt nepoata grad 5 rudenie, preotul de la cimitir nu vrea sa imi faca actul de concesiune pe ... (vezi toată discuția)
Cum pot vinde un loc de veci roxana2008 roxana2008 Sânt in fază avansată cu dezbaterea succesiunii după soțul meu .Am pus deja in vânzare un loc de veci care este pe numele soțului. Am deja o ofertă, ... (vezi toată discuția)
Procedura partaj pentru cavou dserban dserban Buna ziua, ma puteti ajuta in ceea ce priveste partajul unui cavou cu procedura ce trebuie urmata? Practic, se poate stabili de catre instanta sa fie cumparata ... (vezi toată discuția)