Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot vinde loc de veci cu oseminte ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot vinde loc de veci cu oseminte ?

Pot vinde loc de veci cu oseminte daca au trecut 10 ani de la momentul inhumarii, fara a mai muta osemintele ??
kata98, utilizator
Locurile de veci nu se pot vinde. Ele sunt in proprietatea Administratiei Cimitirelor sau al Parohiilor, dupa caz. Dumneavoastra puteti vinde doar dreptul de concesiune (daca aveti un act de concesiune pe numele dumneavoastra), doar cu permisiunea Parohiei sau a Administratiei Cimitirelor. Presupunand ca aveti toate astea, puteti vinde dreptul de concesiune chiar si cu oseminte, daca cumparatorul accepta acest lucru.
Am mers la administratorul cimitirului am discutat cu dansul , dar acesta mi a spus ca eu nu pot preda concesiunea altcuiva , pentru ca nu ii pot face acte acelui om, ( mi a precizat ca nu ar avea nici o valoare actul de vanzare sau donare), decat daca eu renunt la locul de veci , iar persoana ia in licitatie locul de veci de la Administratia cimitirului , este normal asa cv ???

maraV a scris:

Locurile de veci nu se pot vinde. Ele sunt in proprietatea Administratiei Cimitirelor sau al Parohiilor, dupa caz. Dumneavoastra puteti vinde doar dreptul de concesiune (daca aveti un act de concesiune pe numele dumneavoastra), doar cu permisiunea Parohiei sau a Administratiei Cimitirelor. Presupunand ca aveti toate astea, puteti vinde dreptul de concesiune chiar si cu oseminte, daca cumparatorul accepta acest lucru.