avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate anghelivan

Activitate anghelivan

Buna seara.
Am o intrebare legata de meditatiile oferite elevilor. Daca cineva isi face un PFA pentru acest lucru, ce se intampla daca meditatiile se vor desfasura la sediul PFA, adica acasa? Spatiul respectiv (de ex. o camera din casa personala) va avea o alta impozitare si va trebui chemat si un evaluator pentru stabilirea impozitului? Sau mai bine merg la copii acasa ca sa predau lectiile particulare si am cu mine o casa de marcat mobila cu care sa pot elibera bon fiscal?
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns, dar incercam sa gasesc o solutie prin care sa nu mai am indatoriri suplimentare fata de stat mai mult dedcat cele minime (AFP - 16% impozit pe profit, CASS,...). Daca firma din strainatate imi face un contract de prestari servicii sau cedare drepturi de autor (nu stiu exact cum o fi in Germania) eu sa primesc banii intr-un cont personal in euro si sa platesc mai apoi doar darile care mi se impun de catre statul roman: 16% impozit pe profit, 5,5% CASS, 10,5% CAS si 0,5% somaj si ce dari mai sunt pentru o persoana care momentan nu are deloc venituri si firesc nu plateste nimic din cele enumerate mai inainte (CASS, CAS, somaj). De obicei lucrez pe contract de cedare drepturi intelectuale si platesc cei 16% impozit pe profit plus 5,5% CASS. Asadar, vreau sa fac lucrarea, sa imi primesc banii si sa platesc tot ce am de platit legal, dar fara sa fiu nevoit sa tin contabilitate (chiar si numai in partida simpla), fara drumuri interminabile pe la administratia financiara, fara controale de la fisc, samd. Care este varianta care implica minimul de acte si care ar fi procentul (16%+5,5%+...=?%) pe care trebuie sa il dau statului roman din castrigul meu?
Daca sunt persoana fizica independenta (freelancer) si am o comanda din Germania pentru a edita niste carti (text si imagini), adica sa fac traducerea in romana, DTP (aranjarea in pagina), corectura text, prepress (pregatire pentru tipar) si in final sa trimit un fisier pe care sa il printeze ei unde vor cu renuntarea la drepturile de proprietate intelectuala pentru ce am lucrat, cum mi se poate face plata? Ei spunea ceva de INVOICE, dar pe mine ma intereseaza forma legala cea mai simpla de a realiza o lucrare si a lua banii pe ea. Daca as fi colaborat cu o firma din tara era simplu: contract pentru drepturi de autor ciu retinere la sursa (16% direct, fara ca sa mai am obligatii fata de administratia finantelor publice, plus CASS). Asadar care este cea mai simpla varianta tinand cont ca momentan nu am nici un fel de venituri, deci nici nu am contract de munca sau sa platesc CASS, CAS, samd?