avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate pmihai_sb

Activitate pmihai_sb

Discuție succesiune
buna ziua.va rog sa ma ajutati intr-o problema succesorala.cand murit tata in 1974 a lasat 7 hectare de pamant. mama impreuna cu mine si 2 surori in momentul cand s-a dat legea ca putem face titlu de proprietate pentru pamant,ne-am intalnit toti 4 si am cazut de comun acord ca mama si cu mine sa avem 5 hectare ,iar surorile nu au dorit decat un hectar de fiecare. in urma acestei intelegeri care a fost intre noi s-au emis titluri de proprietate de catre statul roman , 1 titlu pe numele mamei cu 5 hectare si un alt titlu cu 2 hectare pe numele celor doua surori. specific ca in timpul cand era in viata tata si mama,eu fiind baiatul care a ramas pe curte mi s-a facut contract pe imobil in care se specifica ca eu sa le am grija atat cat sant in viata si sa-i inmormantez dupa datina iar bunurile ramase imi reveneau.anul acesta se indeplinesc 23 de ani de la decesul mamei ,iar sora cea mai mare solicita succesiune . dupa atatia ani de zile de la decesul parintilor,se mai poate face succesiune ? eu avand contract pe curte si pamantul fiind impartit la intelegere . va multumesc anticipat de raspuns
Răspuns la discuția mostenire
Buna ziua.va multumesc de primul raspuns. cel care are cele 11 ha,parinti cat au fost in viata i-au facut acte notariale privind casa si curtea cu specificatia de a-i ingriji pe durata vieti si a-i inmormanta.pamantul a fost obtinut dupa revolutie cand s-au restituit pamanturile , iar atunci de comun acord verbal s-a facut imparteala si pe baza intelegeri verbale s-au emis titlurile de proprietate.
Discuție mostenire
Buna ziua.va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema de privind impartirea pamantului pe baza titlurilor de proprietate. de comum acord trei frati au impartit 15 ha de pamant . unul a primit 11 ha , iar ceilalti doi au fiecare cate 2 ha de pamant deoarece nu au vrut mai mult pamant.fiecare are titlul de proprietate pe numele lui cu ha care le-au dorit. acum dupa 20 de ani , nepotul unuia dintre frati doreste sa se reimparta cele 15 ha in parti egale deoarece ar dori mai mult pamant , dorind sa atace in instanta titlurile de proprietate pentru a se reface imparteala. Va multumesc anticipat de raspunsuri . O zi placuta
multumesc frumos de raspuns . o zi placuta in continuare
va multumesc frumos de raspuns . o duminica placuta
buna ziua.de 2 luni primesc mesaje obscene si de amenintare pe telefonul mobil .cunosc expeditorul si as dori sa stiu ce as putea face impotriva acestei persoane pentru a inceta cu mesaje.multumesc anticipat de raspuns si va doresc o zi placuta in continuare