Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua.va rog sa ma ajutati intr-o problema succesorala.cand murit tata in 1974 a lasat 7 hectare de pamant. mama impreuna cu mine si 2 surori in momentul cand s-a dat legea ca putem face titlu de proprietate pentru pamant,ne-am intalnit toti 4 si am cazut de comun acord ca mama si cu mine sa avem 5 hectare ,iar surorile nu au dorit decat un hectar de fiecare. in urma acestei intelegeri care a fost intre noi s-au emis titluri de proprietate de catre statul roman , 1 titlu pe numele mamei cu 5 hectare si un alt titlu cu 2 hectare pe numele celor doua surori. specific ca in timpul cand era in viata tata si mama,eu fiind baiatul care a ramas pe curte mi s-a facut contract pe imobil in care se specifica ca eu sa le am grija atat cat sant in viata si sa-i inmormantez dupa datina iar bunurile ramase imi reveneau.anul acesta se indeplinesc 23 de ani de la decesul mamei ,iar sora cea mai mare solicita succesiune . dupa atatia ani de zile de la decesul parintilor,se mai poate face succesiune ? eu avand contract pe curte si pamantul fiind impartit la intelegere . va multumesc anticipat de raspuns
Dacă sunteți proprietar nu are ce sa ia.

Ar fi bine sa mergeți cu actele la avocat pentru a va lamuri sub aspect juridic pe baza de acte.