avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune: Bună ziua,tatăl meu a divorțat de mama, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune: Bună ziua,tatăl meu a divorțat de mama, s-a recăsătorit, între ...

Succesiune:
Bună ziua,tatăl meu a divorțat de mama,s-a recăsătorit,între timp au murit pe rând mama vitregă(acum 12 ani),tata(acum 5 ani) și mama anul ăsta.De la mama vitregă au rămas cu titlu de proprietate 5 hectare de pământ și 70 ari de pădure pe alt titlu de proprietate.Până în prezent nu s-a făcut nici o succesiune,dar o nepoată din satul natal al mamei vitrege taie lemne din pădure de 5 ani,eu iau banii de arendă după pământ,titlurile de proprietate sunt la mine (pe nunele mamei vitrege) ,este legal ce a făcut nepoata mamei mele vitrege,eu aveam dreptul la tot,până la finalizarea succesiunii?Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:06, 29 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce credeți că aveți dreptul la tot?
În primul rând, dvs. nu o moșteniți pe mama vitregă (dacă nu v-a înfiat).

Moștenitorii ei (prima decedată) sunt:
- soțul supraviețuitor (tatăl dvs.)
- și copiii ei (dacă a avut) sau frații și surorile ei (în lipsa descendenților) sau nepoții de frate soră etc. (până la văr primar).
Cota soțului supraviețuitor diferă (poate fi 1/4, 1/3, 1/2) în funcție de moștenitorii cu care vine în concurs.

Apoi, dvs. îl moșteniți pe tatăl dvs. Iar în moștenirea lui intră, pe lângă bunurile lui proprii, și cota moștenită de el de la soția lui.

Dezbateți moștenirile. Ele pot fi dezbătute oricând. Dar e preferabil să nu le lăsați prea multă vreme de izbeliște, că atunci nu are rost să vă întrebați de ce se întâmplă te miri ce.
Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2022
romascanu, moderator
De ce credeti ca aveti dreptul la tot? Cum încasați dvs niste bani, ia si ea lemne. Normal e dezbateti succesiunea.
Mulțumesc mult.
Mulțumesc mult pentru lămuriri,mama vitregă nu a avut copii,iar în lipsa unei succesiuni sau a unei hotărâri judecătorești este legal ca una dintre nepoate să taie lemne din pădure?În baza cărui document?Ajunge doar să-i spună pădurarului că este nepoata mamei mele vitrege?La succesiune am să fiu eu și trei nepoate de ale mamei mele vitrege,care ar fi cotele părți?Cine trebuie să deschidă succesiunea?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs mosteniti cat ar fi mostenit tata ,adica jumatate si nepoatele împreună, jumatate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Octombrie 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moaºtenire. cote cuvenite. lidy lidy am o nelămurire tata vitreg şi mama au 2 copii 1 copil comun (X ) şi eu (Y)doar al mamei din altă căsătorie, tata vitreg a murit în 2007 ,a fost ... (vezi toată discuția)
Succesiune mama vitrega rotarualin rotarualin BUNA ZIUA VA ROG SA MA AJUTATI IN LEGATURA CU O PROBLEMA LEGATA DE SUCCESIUNE (dupa tata ) CU MAMA MEA VITEGA Tatal meu a murit, in urma lui a ramas: ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii sufletel2011 sufletel2011 parintii mei au construit o casa pe terenul mostenit de tatal meu de la parintii lui(bunicii mei)mama a murit acum 13ani.imediat dupa un an tata sa ... (vezi toată discuția)