Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am o intrebare legata de mostenire. Suntem 3 surori, parintii nostri detin 3 hectare de pamant(padure, 2 hectare sunt situate in acelasi loc,celalalt separat), pe care vrem sa le impartim. Tatal meu a decedat de curand,titlul de proprietate al pamantului fiind pe numele lui, iar mama vrea sa ne imparta un hectar pentru fiecare,sa facem succesiunea pe acest pamant.
Dupa acesta succesiune putem face titlu de proprietate fiecare pentru hectarul sau? Si in ce conditii?
Se poate face succesiunea si la tribunal? Multumesc!
Buna seara,
La succesiune veti veni cele trei surori si mama.
Daca bunurile sunt ale tatalui dinainte de casatorie, cotele sunt:
mama 1/4 si restul de 3/4 se imparte intre surori.
daca bunul este achizitionat dupa casatorie (ceea ce e cel mai probabil) atunci mama are 5/8 si dumneavoastra impreuna aveti 3.8.
Titlul ramane cel actual si fiecaree are certificatul de mostenitor si iesirea din indiviziune.
Succesiunea se dezbate la notar sau prin instanta.
Succesiunea se face la notar sau la tribunal .
In caz ca una dintre surori nu se prezinta la notar la succesiune ce se intampla?
monicaa18, utilizator