avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate dcba

Activitate dcba

Constat ca nu se incumeta nimeni sa imi raspunda.
Rectific intrebarea: este LEGAL sa imi trimita vreo amenda avand in vedere ca nu m-au oprit in trafic, masina fiind parcata?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai urgent:
Venind dimineata spre serviciu am trecut pe langa locul unde a fost un accident rutier, cu victima, autorul fugind de la locul accidentului si fiind cautat de politie (detaliile astea le-am aflat de la colegi cand am ajuns la locul de munca). Serviciul este la 5 minute de locul unde a avut loc accidentul; am ajuns la serviciu, am parcat masina in curtea institutiei, iar la vreo jumatate de ora dupa ce am ajuns niste politisti de la rutiera au oprit in parcare, au inceput sa studieze masinile parcate, au notat ceva dupa care au plecat.
Ideea este ca am capota fata stanga foarte usor infundata dupa ce am lovit un magar in urma cu ceva timp, insa nu am facut reparatiile in termen de 30 zile de cand am primit dovada de la politie deoarece nu am avut bani, si nici nu am prelungit dovada (au trecut vreo 3 luni de la eveniment).
Acum stau si ma intreb daca este posibil sa imi trimita prin posta vreo amenda ca n-am reparat masina, sa ma cheme la politie si sa imi retina talonul, sau daca se poate intampla altceva.....Multumesc mult pt.ajutor!
Răspuns la discuția drepturi de mostenire
La decesul persoanei necasatorite ambele surori mostenesc cate o cota de 1/2. Cota de 1/2 ce i-ar fi revenit surorii care a decedat se imparte la 3 intre cei trei copii ai acesteia.
cuscus a scris:
@dcba, sper ca v-am raspuns la intrebare


Da,va multumesc ! Sunteti angajat la o institutie de stat sau la particular?
De la cumparare trebuie sa va luati gandul, fiindca nu se poate. Puteti inchiria sau concesiona de la asociatia de proprietari dar e cu bataie lunga ....
Se poate vinde cota indiviza. Modalitatea prin care se face acest lucru este incheierea la notar a unui contract de vanzare cumparare.
freeelis a scris:

CNCD = Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii

Cererea este o cerere de chemare in judecata , iar potrivit art. 1169 C.civ, cel ce face o propunere înaintea judecãtii trebuie sã o dovedeascã. Prin urmare, instanta a solicitata sa dovedeasca faptul ca este discriminat la acordarea salariului.




Ma iertati, dar intram intr-un cerc vicios ...... Adica eu stiu de la colegul x ca are salariul mai mare ca mine, doar mi-a transmis verbal acest lucru, dar nu pot dovedi deoarece salariul este confidential ??!!!!!
Oare sa ii subtilizez fluturasul de salariu???:slap: Oare ulterior nu ma da el in judecata ?????
Am o idee :whistle: : daca il inregistrez cand imi spune ce salariu are, inregistrarea poate fi folosit ca proba in fata instantei? Si in felul acesta poate fi si el sanctionat ca nu a pastrat confidentialitatea ... :dance4:
Si totusi utilizatorul a spus ca a "castigat proba in baza codului de procedura civila art. 174, fiindca angajatorul a refuzat sa aduca evidenta la cerere". Cum a fost posibil daca dvs.spuneti ca cel care a depus cererea trebuia sa faca dovada?
Gata, m-am lamurit. CNCD=Consiliul National pt.Combaterea Discriminarii
Si mai vreau sa stiu pe ce baza si-a intemeiat partea cererea, care ar fi temeiul legal ? Multumesc
Interesanta si utila informatia. Eu personal va multumesc utilizatorule cuscus. M-ar interesa cum ati facut cererea instantei ....
Rog utilizatorul freeelis sa ma lamureasca ce inseamna CNCD ...