avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate legume_cluj

Activitate legume_cluj

Buna, m-am prezentat azi sa imi depun dosarul pt somaj si m-ama trezit ca nu mi-l accepta pentru ca in desfasuratorul de cotizatii apar greseli in 3 luni diferite din anul 2008 si 2009.... Mai exact eu am lucrat din august 2008 pana in mai 2009 cu 4 ore dupa care am fost trecuta la 8 ore. Greselile au fost in sensul in care in declaratiile de la somaj in loc de 80 de ore au trecut 160 Eu am primit banii dupa 4 ore nu imi aduc aminte sa fi fost diferente... Cert e ca nu imi pot depune dosarul pana nu se fac rectificarile si eu mai am 3 zile in care pot sa mi-l depun ca sa ma incadrez in cele 10 zile de la data incheierii CM.... Maine merg la contabila care nu e aceeasi cu persoana care a gresit (involuntar)... Aveti idee cum sa ies din impasul acesta? Am inteles ca rectificarile le poate face doar la somaj pt ca in acel an se depuneau la ghiseu nu ca si acum online.... Of Doamne poate aveti vreo idee...Multumesc
Multumesc de raspunsuri Acum ma lovesc de alta problema Se pare ca in ultimele 3 luni nu sunt platite contributiile Sunt angajata din 2008 pana ieri Acum ce pot face eu? Va spun cum sta treaba.... Vrem sa avem un copil de aceea vreau continuitate... Am vorbit la contabilitate la noi si sunt dispusi sa imi scrie adeverinta cum le spun eu dar adevarul este urmatorul.... Nu sunt platite contribuitile pe lunile ianuarie februari martie .... veniturile salariale le-am primit. In ultimele 24 luni am platite contributile 12 luni Desfacerea contractului de munca s-a facut in 1 04 2014 Ce sa scrie in adeverinta de ...cotizare care luni sa le treaca? Am inteles ca plata contributiilor oricum tin de firma si nu ar trebui sa nu pot sa am continuitate la somaj... Va multumesc pt orice idee
Buna, vreau sa va intreb ce se poate face in conditiile in care doresc sa imi depun dosarul de somaj in termen de 10 zile pentru a nu avea intrerupere dar ma lovesc de situatia in care angajatorul nu imi poate elibera adeverinta cu stagiul de cotizare pentru ca pe luna martie inca nu s-au facut "statele de plata" se vor face in 15 aprilie si totodata termenul limita de depunere a cotizatiilor e de 25 aprilie deci ei nu pot sa treaca data depunerii declaratiei si a cotizatie. Mentionez ca CIM s-a incheiat azi 1 apr. 2014 restul dosarului este facut decizia si adeverinta de vechime le-am primit iar aceasta adev de cotizare sa zic asa este facuta exceptand luna martie. Multumesc