avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate OvidiuCk

Activitate OvidiuCk

Buna seara,

Mi-au fost aprobate actele pentru dizolvarea si lichidarea SRL-D-ului zilele acestea iar in 45 de zile voi incepe radierea.
Daca pe partea de inchis firma imi sunt lucrurile clare, pe partea de contabilitate sunt un pic in ceata:
1. pot depune zilele acestea formularul D100 pentru impozitul pe venit trimestrial, chiar daca nu suntem inca in octombrie? (dat fiind faptul ca nu mai am activitate si sunt un pic presat de timpul in care sunt in tara)
2. care sunt pasii intre dizolvare si radiere (ex: de plata a impozitului de 16% pe dividende, repartizarea profitului catre asociatul-unic etc.)

Multumesc mult!
Ovidiu
Răspuns la discuția Dupa infiintarea unui SRL-D
Multumesc mult pentru lamurire si pentru timpul acordat. Acum imi este clara partea aceasta.
Buna ziua,
Zilele trecute am ridicat de la ORC actele de infiintare a unui SRL-D. Ulterior, am anuntat oficiul AIPPIMM din zona, am deschis contul la banca si am facut stampila firmei.

Intrebarea mea este: Mai trebuie depusa Declaratia 010 la ANAF, daca in dosarul de infiitare a fost deja completata Anexa 1 - referitor la Inregistrarea Fiscala ?

Pe langa registrele, facturile si chitantele ce trebuie achizitionate, mai trebuie declarat ceva, undeva ?