avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate ovidoku

Activitate ovidoku

Noi l-am tot instiintat, dar el tot ne tot amana. O sa facem plangere. Va multumesc
Buna ziua,
In urma cu 2 ani s-a finalizat lucrarea de mansardare a blocului nostru de catre o persoana fizica adusa ca si "cunostiinta" de cineva din bloc. Lucrarile promise in schimbul cedarii planseului au fost: usi fata-spate si geamuri termopan la tot blocul, 150 euro/apartament (la 20 apartamente), iar ulterior s-a stabilit si izolatia blocului. Toate lucrarile s-au realizat pana acum, mai putin izolatia blocului. Partea proasta este ca nu am facut un contract cu respectivul domn pentru nici o lucrare promisa pt. faptul ca era o "cunostiinta". Executantul a vandut deja apartamentele de la mansarda, iar acum ne tot amana cu izolatia. Singurul act facut ulterior pentru izolatia blocului este un proces verbal de sedinta prin care executantul se obliga ca pana la data de 31.dec.2012 sa faca izolatia blocului. Acest proces verbal a fost semnat de toti locatarii blocului inclusiv de executant. Procesul verbal a fost si legalizat la notar. Intrebarea mea este cum il putem obliga sa faca izolatia avand in vedere ca termenul promis a expirat? Se mai poate face ceva ? Va multumesc.
Răspuns la discuția Conditii acordare somaj
Din raspunsul dvs inteleg ca sotia poate lua somaj, doar ca perioada de CCC nu se ia in calcul. Ea asteapta acum raspunsul de la un angajator pt. o perioada contractuala determinata de 1 sau 3 luni. Intrebarea mea este, poate sa lucreze si 1 luna si sa beneficieze de somaj, sau trebuie o perioada mai mare?
Răspuns la discuția Conditii acordare somaj
Deci, daca perioada de concediu crestere copil, nu este stagiu de cotizare la somaj, inseamna ca sotia mea nu se incadreaza la cele 12 luni de cotizatie in ultimele 24 luni, deci nu poate beneficia de somaj ?
Buna ziua !
Sotia mea a fost in concediu ingrijire copil pana la data de 1-nov-2013. Din pacate in momentul in care trebuia sa se intoarca sa lucreze, compania unde a lucrat si-a inchis toate sucursalele si a incheiat pe cale amiabila contractul de munca. Acum la o pauza de aprox. 5 luni si-a gasit ceva de lucru, dar cu un contract pe o perioada determinata de 1 sau 3 luni (asteptam raspunsul pt. perioada). Intrebarea mea este, in ce conditii ar putea primi somaj (contract de 1 luna sau de 3 luni), avand in vedere ca are o vechime de peste 10 ani in munca, icepand sa lucreze din anul 2003. Va multumesc.