avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate rousseau2

Activitate rousseau2

Buna ziua. Revin cu acelasi subiect, acum pe cale de a fi rezolvat intr-o maniera multumitoare pt. toate partile implicate: concesionarea nisei de pe casa scarii. Asociatia de proprietari a inaintat o adresa catre compartimentul din primarie care raspunde de asociatiile de proprietari, la care a atasat si lista cu proprietarii care sunt de acord sa mi se concesioneze spatiul. S-a primit raspuns la asociatie din partea celor de la primarie, ca ni se poate concesiona spatiul. Ce mai urmeaza? In fata notarului ar trebui semnat contractul de concesiune intre mine si Asociatia de proprietari? Si dupa aceea? Vreun process verbal de predare- primire al spatiului? Cei de la asociatie nu s-au mai intalnit cu astfel de situatie si nu stiu ce trebuie facut... Multumesc anticipat pt. raspuns.
Răspuns la discuția Cumparare nisa de pe casa scarii
Sarutmana! Am facut deja cerere catre asociatie pt. concesionare. Va doresc o saptamana super!
Răspuns la discuția Cumparare nisa de pe casa scarii
Sunt edificat. Mai am o singura nelamurire. Daca doresc sa cumpar acel spatiu, care ar fi procedura legala de urmat astfel incat sa nu fie necesar sa fac contract de vanzare- cumparare la notar cu fiecare proprietar, dintre cei 2/3+1( prin care imi vinde cota lui)?
Răspuns la discuția Cumparare nisa de pe casa scarii
Buna dimineata. In cazul ca mi se concesioneaza acel spatiu pe 49 de ani, acest lucru s-ar putea inscrie in CF-ul apartamentului?
Buna ziua!

Mi-am permis sa va cer parerea fiindca v-am citit raspunsurile la diverse intrebari de pe forumul avocatnet.

Am un micut apartament la bloc( 48 mp) si doresc sa cumpar o nisa in suprafata de 1,5 mp aflata pe casa scarii( in prelungirea apartamentului meu). Am inteles de la presedintele asociatiei de proprietari ca nisa figureaza si in CF, si ma va sustine sa o cumpar daca ii prezint temeiul legal in baza caruia mi s-ar putea vinde spatiul respectiv.

Imi puteti recomanda temeiul legal in baza caruia pot cumpara nisa respectiva de la proprietarii de pe scara noastra? Va rog sa imi scrieti parerea dvs. etapele care le am de parcurs si cum sa procedez astfel incat sa reduc la minim cheltuielile si alergatura proprie pt. a- mi putea cumpara nisa respectiva si a o inscrie in CF-ul apartamentului?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua! Am cumparat un apartament intr-un bloc de 4 etaje, la parter. Pe holul scarii, corespunzator cu peretele baii mele( care da spre casa scarii), exista o nisa din zidarie in suprafata de 2 mp. Actualmente mai sprijina cateodata cineva o bicicleta de zidul respectiv, practic nisa aceea neavand nici o utilitate pentru locatari. Daca nisa ar fi proprietatea mea as putea extinde suprafata baii din apartament pana la nivelul casei scarii, in felul acesta s-ar creea loc si pt. masina de spalat. Cum sa procedez daca doresc sa devin proprietarul nisei, astfel incat acest lucru sa fie mentionat si in cartea funciara a apartamentului? Pe baza unui tabel care sa contina acordul individual scris al fiecarui proprietar din scara, poate emite Asociatia de proprietari o decizie prin care in fata notarului sa mi se vanda suprafata respectiva? Ce mai este de facut dupa tranzactie pentru a putea fi intabulata pe mine suprafata achizitionata, si a fi adaugata la suprafata apartamentului in cartea funciara? Multumesc anticipat pt. raspuns( uri).