avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate cristina130

Activitate cristina130

tinand cont de faptul ca sotul se afla in italia e destul de greu sa-i bat la usa , daca ar fi venit in romania m-as fi dus cu politia dar tocmai daia nu aduce copilul in tara. deci sa inteleg ca daca sotul nu este de acord sa aduca copilul in tara nu am sanse sa-mi aduc copilu acasa.
nu i-am trimis nimic copilului ca nu aveam cum daca sotul nici la telefon nu vrea sa mi-l dea dar sa mai accepte ceva din partea mea dar de faptul ca este in pericol as putea spune ca : traieste intr-o familie dezorganizata , bunicul este cosumator de bauturi alcoolice si face scandal in fiecare seara , isi agreseaza sotia si ii adreseaza injurii iar sotul meu a specificat in intampinare ca bunica paterna se ocupa de copil si plus de asta nici sotul meu nu are un stil de viata adecvat , fregventeaza barurile chiar are si permisul suspendat din cauza bauturii si astazi este cu o femeie maine cu alta pe cand eu ii pot oferii un camin stabil copilui.in cea ce priveste actele am inteles ca si-ar fi rezolvat cu rezidenta si cu actul de identitate italian dar asta nu cred ca o sa-l ajute prea mult , avand rezidenta sau nu acolo tot cu chirie locuieste...copilul s-a nascut in romania , tatal este roman , pana si cantareata Antonia care se afla intr-un caz similar ar avea mai multe sanse ca mine desii copilu este nascul in italia si tatal copilului este italian. eu va multumesc foarte mult pentru sfaturi este bine sa stiu cat de grava este situatia si sa fiu cu piciarele pe pamant tot timpul.
e la varsta la care incepe sa aiba nevoie de tata mai mult decat acum un an ... dar de mama nu are nevoie sau nu mai inteleg ce legi avem in tara asta. inteleg ca nu am facut bine ca am plecat de acolo fara ea dar , nu cred ca exista o lege in care sa oblige femeia sa ramana intr-o casnicie care nu mai poate continua si binenteles ca sotul nu a fost deacord sa-mi dea fata sa o i-au cu mine de aceea am fost nevoita sa plec singura in tara , sa intentez divort si sa-mi recuperez copilul prin lege dar din cate imi spuneti legea e de partea tatalui care tine copilul in italia dinadins sa se rabune pe mine si sa indeparteze copilul de mine . intradevar un an este foarte mult in conditiile in care se misca autoritatile in romania , de acum un an am intentat si eu divort .probabil ca un tata care locuieste in italia cu chirie , se afla la munca in italia provizoriu lucrand in agricultura , adica azi sunt capsuni maine nu mai sunt are mai multe sanse sa obtina custodia copilului decat mama care are o locuinta statornica locuind cu parintii si fiind propietatea acestora si toti avand locuri de munca stabile . probabil ca nu imi dau eu seama care este interesul superior al minorului aici.
copilul are 5 ani. eu am plecat de un an de langa el in acest timp am vorbit la telefon pana in urma cu cateva luni de cand sotul nu mi-a mai dat-o la telefon. el probabil ca ar vrea sa i se stabileasca domiciliul acolo in italia dar n sta cu forme legale si nici nu cred ca are un loc de munca stabil. este posibil ca instanta sa decida asa ceva sau i se va lua in considerare domiciliu din romania ? din cate am inteles eu ancheta sociala ar fi definitorie.
sau dak sotul mi-ar da o declaratie precum ca nu el e tatal copilului as putea sa-l trec pe numele tatalui biologic fara sa mai ajungem la tribunal?
va multumesc foarte mult pentru sfaturi
e adevarat nici eu nu am procedat corect dar nici el nu cred k a procedat corect in cazul asta cred ca ne aflam cam in aceiasi oala
pai da dar in cazul meu copilul nu are cetatenie italiana , este nascut in romania si nici sotul nu este italia ca in cazul cantaretei .
dar in cazul in care as castiga eu custodia legea il obliga pe el sa aduca copilul in tara sau va trebui sa ma duc eu sa o iau?
sa inteleg ca situatia este mai complicata pentru mine decat pentru el?