Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inregistrare copil din relatie extraconjugala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inregistrare copil din relatie extraconjugala

buna ziua as vrea sa ma ajutati cu o nelamurire. sunt casatorita si am un copil dintr-o relatie extraconjugala , cu sotul sunt in divort iar legea m-a obliga sa-mi trec copilul din relatia extraconjugala pe numele sotului. vreau sa stiu daca exista alta posibilitate de a inregistra copilul pe numele tatalui biologic . copilului inca nu i-am facut certificat in speranta ca poate se gaseste o posibilitate sa poarte numele tatalui biologic . multumesc
cristina130, utilizator
solutia ar fi sa il recunoasca tatal biologic
nu exista nicio lege care sa va oblige sa treceti copilul pe numele sotului. exista doar prezumtia relativa ca sotul mamei este tatal copilului. daca totusi copilul este pe munele sotului dvs puteti face o actiune in instanta de stabilire a paternitatii. sau sotul poate inainta o actiune de tagada a paternitatii. succes.
tatal biologic este deacord sa-si treaca copilul c pe numele lui dar in momentul in care am fost la starea civila mi s-a zis ca nu se poate decat sa il trec pe numele sotulul. mentionez inca o data ca inca nu i-am facut certificat in speranta ca vom gasii o solutie de al trece pe numele tatalui biologic
cristina130, utilizator
Copilul nascut sau conceput in timpul casatoriei, il are ca tata pe sotul mamei sale. Asta e legea si oricat ati amana, cand veti inregistra nasterea tot pe fostul sot il va avea ca tata. Nu are rost sa mai amanati inregistrarea ca mai primiti si amenda.
Veti tagadui paternitatea si tatal il va putea recunoaste.
Deci inregistrati nasterea,iar procesul in tagada paternitatii il va putea intenta si tatal biologic, stabilindu-se paternitatea in acelasi proces.
gi-jane2, moderator
in timp ce sunt in divort pot intenta si proces ptr tagada paternitatii in paralel?