avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate George93GL

Activitate George93GL

Răspuns la discuția Amenda contraventionala in lipsa
Multumesc Inocenta....intrebarea mea e "Pe ce motive pot intenta contestatia?"...adica...ma gandeam la faptul ca martorul nu a fost prezent? ca nu mi s-a spus ca voi primi aceasta amenda? ca nu am fost intrebat cu privire la obiectiuni?
Buna ziua. Zilele trecute am fost abordat de un agent al MAI , care fara a se prezenta, mi-a cerut datele. Astazi am gasit in cutia postala un proces verbal de contraventie in care sunt specificate faptul ca la ora abordarii de catre acesta m savarsit o incalcare a legii , in speta, limbaj necuviincios. Procesul verbal prevede de asemenea sanciunea de amenda cu 100 de lei. Mentionez ca in dreptul "Mentiuni" este trasata linie. La rubrica "martor" este insemnat un individ dintr-o alta localitate , care cu siguranta nu era la fata locului la data intalnirii mele cu agentul.
Cum pot contesta acest proces verbal?

Multumesc anticipat
Buna seara.Se poate cere anularea unui Pv pe motivul unei greseli facut de agentul constatator in editarea adresei contravenientului? In speta, eu locuiesc pe strada Gheorghe D., iar in procesul verbal agentul mi-a scris strada Georghe D.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Proces Verbal nesemnat
Sa inteleg ca dupa ce o primesc in cutia postala nu mai am nici o sansa nu?
Va multumesc mult
Buna ziua. Procesul verbal(amenda,politia rutiera) nesemnat ajunge in mod normal acasa in maxim 30 de zile pentru a nu fi lovit de nulitate absoluta.Intrebarea mea este: Care este forma legala de aducere la cunostinta a procesului verbal? intreb acest lucru pentru ca de curand un domn politist s-a prezentat la mine la usa,stiam pentru ce ma cauta,am refuzat sa deschid pentru a amana luarea la cunostinta timp de 30 de zile,insa am gasit procesul verbal in cutia postala.Ulterior am aflat de domnul politist a intrebat vecinii despre mine. Mentionez ca pe spatele procesului verbal apare"Afisat la data x,si o stapila si o semnatura".Va multumesc