Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces Verbal nesemnat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces Verbal nesemnat

Buna ziua. Procesul verbal(amenda,politia rutiera) nesemnat ajunge in mod normal acasa in maxim 30 de zile pentru a nu fi lovit de nulitate absoluta.Intrebarea mea este: Care este forma legala de aducere la cunostinta a procesului verbal? intreb acest lucru pentru ca de curand un domn politist s-a prezentat la mine la usa,stiam pentru ce ma cauta,am refuzat sa deschid pentru a amana luarea la cunostinta timp de 30 de zile,insa am gasit procesul verbal in cutia postala.Ulterior am aflat de domnul politist a intrebat vecinii despre mine. Mentionez ca pe spatele procesului verbal apare"Afisat la data x,si o stapila si o semnatura".Va multumesc
Comunicarea procesului verbal se poate face prin posta sau prin afisare la domiciliu.

OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor
Art. 27. − Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată de face prin poştă, cu
aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului.
Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un
martor.

[ link extern ] /
Sa inteleg ca dupa ce o primesc in cutia postala nu mai am nici o sansa nu?
Va multumesc mult
Cam asa ceva.