Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Comunicare proces verbal de contraventie in cutia ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Comunicare proces verbal de contraventie in cutia postala

buna ziua
ma puteti lamuri cum se mai trimit procesele verbale de amenda prin posta?

am primit unul in cutia postala intr-un plic deschis probabil lasat personal si stiam ca se trimit prin confirmare de primire prin posta. si daca este corecta modalitate unde este specificat in lege.
multumesc!
Ordonanta nr. 2/2001 (actualizata)

Art. 25. - (1) Procesul-verbal se va inmana sau, dupa caz, se va comunica, in copie, contravenientului si, daca este cazul, partii vatamate si proprietarului bunurilor confiscate.
(2) Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel mult o luna de la data aplicarii acesteia.
Art. 27. - Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor.

dragut ca l-au bagat in cutia postala, mie mi l-au afisat pe usa de intrare in scara de bloc