avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate dutaduta

Activitate dutaduta

Răspuns la discuția Mostenire
multumesc pentru raspuns dar mai revin cu o intrebare.Unii din frati pot cere dezbaterea succesiunii fara ca ceilalti sa stie?sau ma rog fara sa anunte toti fratii ca fac acest lucru?
Discuție Mostenire
Buna ziua,va rog daca se poate sa i-mi spune-ti,sintem mai multi frati,am mostenit un apartament in urma decesului mamei noastre.Fratii nu sintem in relatii prea bune iar unul dintre frati este in posesia contactului original al apartamentului mamei,eu avind o copie a acestui contract.S-ar putea ca acest apartament sa fie vindut fara stirea unora dintre frati?Va rog daca se poate sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a impiedica vinderea fara acordul meu.
Răspuns la discuția Succesiune dupa 16 ani
Multumim pentru raspuns,avem si eu si sotia testamante separate.
Răspuns la discuția Succesiune dupa 16 ani
Multumesc pentru raspuns.Mai am o nelamurire.Sintem o familie dar nu avem copii.Am facut un testament la un birou notarial in anul 1996 prin care la decesul unuia dintre soti lasam celuilalt toate bunurile mobile si imobile.Avind frati si nepoti de ambele parti,s-ar putea sa fie atacabil acest testament?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Succesiune dupa 16 ani
Scuze de intrerupere,nu se poate sa aflu aici si taxa pentru succesiune?
Buna ziua,sintem 6 frati si in urma decesului mamei noastre in anul 1998 am mostenit un apartament cu 2 camere in mediul rural care se vinde cu aproximativ 20000 de euro.Nu a fost facuta succesiunea si va rugam daca se poate sa ne spuneti cum sa procedam pentru a-l putea vinde si cit ne costa succesiunea.Mama noastra a fost singurul proprietar.