Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,va rog daca se poate sa i-mi spune-ti,sintem mai multi frati,am mostenit un apartament in urma decesului mamei noastre.Fratii nu sintem in relatii prea bune iar unul dintre frati este in posesia contactului original al apartamentului mamei,eu avind o copie a acestui contract.S-ar putea ca acest apartament sa fie vindut fara stirea unora dintre frati?Va rog daca se poate sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a impiedica vinderea fara acordul meu.
Nu se poate vinde acel apartament decat in prezenta proprietarului. Daca proprietarul este decedat, este necesara succesiunea.
multumesc pentru raspuns dar mai revin cu o intrebare.Unii din frati pot cere dezbaterea succesiunii fara ca ceilalti sa stie?sau ma rog fara sa anunte toti fratii ca fac acest lucru?
Nu, ar insemna sa minta ca nu mai sunt mostenitori si sa aduca si martori sa sustina asta, iar cand se va afla, certificatul de mostenitor eliberat unuia sau mai multor frati poate fi anulat.
Nu inteleg de ce nu incepeti dvs procedurile pt dezbaterea succesiunii si asteptati ca restul sa faca primul pas..
E important sa fi acceptat succesiunea intr-un fel sau altul in termen.
gi-jane2, moderator
Ceea ce trebuie sa faceti este cereti deschiderea succesiunii la notariat ,sau daca nu va intelegeti (referitor la cotele succesorale, calitatea de mostenitor,sau masa succesorala ) cu ajutorul instantei de judecata.In general nu pot.