avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate doo.ditza

Activitate doo.ditza



gi-jane2 a scris:

Pensie se va primi de la data depunerii cererii, deci nu se pierde nimic. Sa o depună în mai.

Multumesc.
Adolescentul face 18 ani in mai si este in clasa a 11-a de liceu.Deoarece pana primim o hotarare am constatat ca dureaza cateva luni, pot face eu cererea de acum, in numele lui ?
Buna ziua. Avem o hotarare in care se spune ca pensia de intretinere "se va achita până la majoratul minorului sau până la intervenirea unei alte cauze de modificare ori încetare a obligaţiei de întreţinere" Ce trebuie sa facem in cazul in care adolescentul este inscris intr-o forma de invatamant la implinirea varstei de 18 ani?


doo.ditza a scris:



Dapix a scris:

Ați avut noroc, un termen destul de scurt. La alte cazuri dureaza cam 5 - 6 luni.
Măcar ați primit de la executor toți banii`? I-a găsit debitorului venituri`?

Deocamdata executorul a cerut un extras de cont al fetei, desi ea este minora.

Mi se pare un proces foarte greoi, mi s-a spus ca daca in continuare nu se achita de obligatiile fata de copil, trebuie sa-l execut din 6 in 6 luni.


Dapix a scris:

Ați avut noroc, un termen destul de scurt. La alte cazuri dureaza cam 5 - 6 luni.
Măcar ați primit de la executor toți banii`? I-a găsit debitorului venituri`?

Deocamdata executorul a cerut un extras de cont al fetei, desi ea este minora.
Buna ziua, ce este acela un cont fiduciar ?


doo.ditza a scris:



Avocat Liviu Samoila a scris:

Veti avansa costurile initiale de executare iar ele vor fi recuperate de la sotul debitor al obligatiei de intretinere.

Cam cat dureaza acest dosar de executare ?

A durat 2 luni.


Avocat Liviu Samoila a scris:

Veti avansa costurile initiale de executare iar ele vor fi recuperate de la sotul debitor al obligatiei de intretinere.

Cam cat dureaza acest dosar de executare ?
Executorul de catre cine este platit ?

doo.ditza a scris:

Multumesc!

Multumesc!