avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate costel_tirdea

Activitate costel_tirdea

Repozitionare teren extravilan cu vecinul!
Buna seara, vecinul dorese sa repozitioneze terenul ( el are teren la mine in curte , eu la el ) extravilan 2-3% . Problema este ca vecinul vrea sa aduca el un prieten care este topograf să facă masuratorile si modificarile. Cum pot sa imi dau seama ca nu sunt pacalit in sensul ca la masuratoare targem hotarul acolo unde trebuie , iar pe hartie ma trezesc cu alte modificari nedorite ?!
Multumesc si astept un raspuns cu mare interes !
Seara buna.
buna ziua, sunt posesorul unui autoturism cumparat in decembrie 2008 de la o reprezentanta auto din Romania ( masina noua ), acum doresc sa o vand dar am avut surpriza neplacuta sa constat ca fiscul vrea bani pe taxa de prima inmatriculare. Mentionez ca masina a fost cumparat pe Leasing in 2008 si inamtriculata pe numele meu PF in 2011 fara a platiii nici o taxa . Viitorul proprietar al masinii trebuie sa plateasca acesta taxa daca doreste sa o inmatriculeze pe numele lui ? Este adevarat ca din septembrie 2016 acesta taxa va disparea atunci cand se fva face transeful de proprietar daca autoturismul este deja inmatriculat in Romania ?
Am un abonament la o companie de telefonie mobila care nu mai este sub contract, Am solicitat o cerere de ''reziliere contract''(cu toate ca eu nu m ai am nici un contract cu ei semnat de catre societatea mea) cu mentiunea de a trece numarul pe o cartela prepay. Dupa 3 zile am fost contactat de catre un reprezentant , oferindu-mi un abonamet avantajos si astfel convingandu-ma sa ramana pe abonamane. Problema mare este ca dupa 30 zile (cand am primit factura) m-am trezit cu un alt tip de abonament fata de cel care il negociasem telefonic, costuri suplimentare (deoarece eu stiam ca am un nou abonament cu minutele si traficul de net aduse la cunostinta) . Am facut nenumarate sesizari ( au trecum peste 60 zile de la prima sesizare) care nici la ora actuala nu s-au solutionat , mai rau este ca mi-au supendat numarul de telefon dar facturile continua sa curga chiar daca nu pot utilizaserviciile lor. Este posibil asa ceva ca o societate sa factureze in continuare servivii de care tu nu poti beneficia? La ora actuala am o factura de 160 ron pe care nu vreau sa o platesc pentru ca consider ca am fost pacalit inselat cu mare nesimtire. In sesizare am cerut sa se asculte convorbirea telefonica dintre mine si consultantul respectiv care mi-a ofertat acel abonamnet si sa traga singuri concluzii, binenteles ca ma tot lungesc dar facturile tot curg. Ce pot face in acesta situatie???? Eu de ce as platii aceste facturi daca ei nu au bunul simt sa isi soluitioneze in termenul legal de 30 zile sesizarile.