avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate QUANTUM

Activitate QUANTUM

daca intrati pe portalul din linkul transmis mai sus , trebuie sa intrati pe pagina instantei care judeca dosarul, poate fi tribunalul din judet, acolo la sectiunea dosare introduceti numele firmei si veti vedea cine a fost desemnat ca administrator judiciar. Luati legatura cu dansii , au obligatia de a va spune termenul in care trebuie sa depuneti declaratie de creanta(va poate ajuta un avocat sau jurist). Daca sunteti mai multi angajati care au de recuperat bani ar fi bine sa va uniti si sa alegeti reprezentant. conform legii in vigoare aveti prioritate la recuperare, imediat dupa creditorii garantati.
buna ziua, am si eu o intrebare.
am inteles ca in cazul unei lichidari voluntare, asociatii unui SRL primesc de la registru comertului act de proprietate pentru activele distribuite conform hotararii asociatilor.
Daca activul de distribuit este un autoturism pentru care ar trebui achitata taxa de timbru de mediu, la inmatricularea acestui autoturism pe numele celor doi asociati (sot si sotie), sau doar pe numele unuia dintre asociati (in cazul in care hotararea prevede asta), se va mai plati aceasta taxa ?. Ma deruteaza faptul ca asociatii sunt ca niste mostenitori ai defunctei persoane juridice, si nu stiu codul civil , sau legea soc. comerciale daca prevad acest aspect.
Va multumesc