avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate aleenamonica

Activitate aleenamonica

doar din teren duplexul este doar pe numele meu
Buna ziua, detin un duplex si doar 75%din terenul pe care este construit. 25% din restul de teren este detinut de fratele meu cu care nu am reusit sa ma inteleg. Nu am facut partaj sau iesire din indiviziune. Nici macar nu putem comunica.... In jumatate de duplex locuiesc eu cu familia cealalta jumatate fiind nelocuita. As dori sa stiu daca pot aduce pe cineva sa locuiasca(fara chirie) in jumatatea goala de casa fara sa am probleme cu politia ?
Buna ziua, as avea o intrebare dar mai intai o sa va explic situatia: parintii mei au decedat cu putin timp in urma intr-un accident de masina. Eu mai am un frate. In urma decesului am facut succesiunea fara partaj. In urma succesiunii eu am mostenit o casa tip duplex si 75% din terenul pe care s-a construit duplexul. Cei 25% din teren ii apartin fratelui meu. Tot in urma succesiunii am mai mostenit o casa care se imparte jumate-jumate cu fratele meu. Ideea este ca fratele meu cere o parte si din duplex desi nu este trecut in actele casei iar pt asta nu vrea sa-mi cedeze sau sa-i platesc valoarea terenului. Mentionez faptul ca nu se stie care parte din teren este al lui adica cei 25% si care parte din teren este a mea respectiv 75%. Stiu ca se poate face iesire din indiviziune insa dureaza si nici nu dispun de bani.
Intrebarea mea este daca pot vinde fara acordul lui partea mea de teren sau daca pot vinde doar casa sau doar o parte din casa, bineinteles daca potentialul cumparator ar accepta situatia?