avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate daniel2014

Activitate daniel2014

Buna ziua
As dori sa stiu daca situatia prezentata mai jos intra sub incidenta Ordonantei 130 privind contractele la distanta si daca produsul poate fi returnat in termen de 10 zile.

Am fost intr-un showroom de mobila si am vazut un model de canapea si un cod de culoare din oferta standard a unui producator. In acel moment nu eram hotarat, asa ca am dat comanda ulterior pe email specificand modelul si culoarea care mi-au fost prezentate in showroom. Deoarece canapeaua nu era pe stoc, am platit un avans si s-a dat comanda la fabrica. Dupa o perioada mi s-a cerut sa platesc si diferenta pentru ca altfel nu puteau sa o aduca. Cand au adus-o am constatat ca este alta culoare decat ceea ce vroiam, mai precis codul de culoare pe care mi l-au dat in showroom corespundea unei alte culori / game de canapele si ca urmare vreau sa o returnez. Cei de la showroom spun ca nu este posibil deoarece este un produs facut la comanda iar culoarea am ales-o eu.
Mentionez ca produsul este in oferta standard a producatorului, el a fost facut la comanda doar pentru ca nu era pe stoc in acel moment.

Ce pot face in acest caz ? Se poate returna ?
Multumesc
Buna ziua. Am incheiat pe un SRL un contract pentru inchiriere birou de la o alta societate comerciala pe o perioada determinata adica 1 an de zile. Eu vreau sa termin contractul mai repede pentru ca nu imi mai permit chiria insa in contract nu se face nici o referire la posibilitatea terminarii anticipate a contractului, se mentioneaza doar ca este valabil pana la termenul final pana la care mai sunt vreo 6 luni incepand de acum. Intrebarea este daca eu ca si chirias pot termina anticipat acest contract si care ar fi perioada de preaviz specificata prin lege si care e legea care guverneaza aceste contracte de chirie intre societati comerciale. Am incercat sa vorbesc cu proprietarul dar acesta sustine ca trebuie sa achit chiriile pana la termenul final. Multumesc