avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate deea76deea

Activitate deea76deea

Răspuns la discuția Anularea unui litigiu
de la semnarea contractului si pana la intentare in proces au trecut aproape 3 luni fara vreo 6-7 zile,nici vorba sa fie trecut undeva de unde a incasat banii vanzatorul, din alta parte decat de la mine este un contract de vanzare cumparare obisnuit fara sa apara vreo clauza si nici vreun cont bancar in care sa dovedeasca ca el a participat cu vreun euro la ap ci ca eu am achita pretul integral in fata notarului..... etc, el are dovada doar o chitanta de la banca unde a trimis banii pe numele celor 2 frati care detineau apartamentul pe numele unuia dintre ei dar ambii au primit 2 sume de bani unul avans celalalt resul sumei pana la achitare ap deci dupa 3 luni in care fostul a fost de acord, isi mai poate recupera banii de la vanzator sau sa imi anuleze mie cotractul? ms frumos
Răspuns la discuția Anularea unui litigiu
multumesc, am sa vb cu avocatul dupamiaza inainte de mediere o zi buna sa aveti
Răspuns la discuția Anularea unui litigiu
sar”mana am avocat pt proces si astazi am o mediere, in proces el i-mi cere anularea contractului pe motiv ca el a finantat cadoul adica apartamentul ce a fost incheiat de mine la notar el trimitand bani in contul vanzatorului dar fara a trimite o procura sa ma imputerniceasca sa cumpar pe numele lui sau in numele lui iar in contarct de v-c nu este pomenit nimic de cont ci ca eu am platit in totalitate,am sanse de a ramane cu apartamentul(cadoul)si cat ar fi in procente de partea mea si de partea lui
multumesc
buna seara,cum as putea sa anulez un litigiu pe propriul meu apartament care a fost pus de catre fostul meu iubit ce mi-a intentat proces?pe motiv ca el a trimis banii in contul vanzatorului iar acum el cere anularea contractului unde sta scris doar numele meu imi puteti da un sfat daca s-ar putea anula litigiul inainte de finalizarea procesului?am inteles de pe forum intr-un msj ca numai cineva care are o legatura cu apartamentul fost prpritr ar putea nota in cartea funciara,nu si avocatafostului meu iubit ast un rasp un sfat concret in ce as putea face
am uitat sa mentionez ceva:au dreprul de ami pune litigiu fara ca eu sa iau la cunostinta iar procesul inca nu a inceput,am aflat de litigiu, prin consultarea cartii funciare, nu trebuia sa fiu anuntat prin citatie ,scrisoare...ceva?
din cate stiu eu sotia lui e decedata dar legat de imobil mi -l poate lua in instanta sau care ar fi sansele ca eu sa il posed in continuare
Buna ziua,am problema cu un contrac de v-c iubitul meu ca re l-am cunoscut in urma cu 8 luni cetatean englez,mi-a cumparat un apartament in valoare de 37000 e,platind suma in 2 transe:5000 antrecontract luna decembrie.si 32000 in luna inauarie pt finalizarea contractului in fata unui notar,in contract am semnat doar eu el fiind in UK,insa nu a trimis procura si nici nu a dorit a fi trecut pe contract,banii au fost virati de catre el in contul vanzatorului precizand la banca pt ce a trimis cele 2 transe 5000 si 32000 ”pt atrecontract„ respectiv ”retul platii apartamentului”acum el sucit la minte de catre alte femei sau persoane ma actionat in tribunal pt anularea conractului de v-c,el avand dovada sumei trimise din UK in contul vanzatorului cat credeti ca ar dura procesul si care ar fi verdictul pt ca la mediator spune ca nu ar vrea sa ajunga,si nici eu pe de alta parte,citatie inca nu mi-a venit dar am consultat cartea funciara si am vazut ca am un litigiu exact ceea ce vam scris anularea contr de v-c va multumesc ast un rasp si intrebari in caz ca am uitat sa mentionez ceva