avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1532 soluții astăzi
Forum Activitate alexandruB88

Activitate alexandruB88

am chitanta in mana, insa in afara de CIF si adresa primariei, nu este specificat nimic....nici un cont bancar.
Sa nu mai spun de faptul ca rata este 24 lei / luna...o nimica toata. Este o aberatie toata treaba, ar costa mai mult sa merg prin executor decat ratele pe 6 luni.
gi-jane2 a scris:


Puteți consemna suma prin executor.



Daca va rog, puteti sa-mi explicati aceasta procedura?
nu am stiut ca nu e platit, anul trecut l-a platit fosta sotie integral, iar anul acesta ar fii trebuit sa plateasca fostul sot, insa acesta a platit doar pana in luna aprilie inclusiv.
nu avem cunostinta de vreun cont bancar....tot timpul s-a platit la caseria primariei
Inaintea divortului cu aproximativ 10ani, a fost achizitionat prin intermediul primariei un imobil prin rate. Acum dupa divort, dupa schimbarea numelui, cu toate ca se face dovada prin sentinta de divort la primarie, fostei sotii ii se refuza plata ratelor la caseria primariei, justificand ca : fostul sot a depus un fel de hartie sa poata numai el sa plateasca ratele (cu toate ca sunt amandoi pe contract) si in al doilea rand ca fosta sotie nu mai are acelasi nume (cu toate ca am facut dovada prin sentinta de divort, original si copie). Mentionez ca este primaria intr-un sat si sunt niste inculti angajati acolo si totodata tot satul sunt prieteni intre ei.
Problema este ca in contract se precizeaza ca dupa neplata ratelor timp de 6 luni de zile, imobilul trece inapoi in proprietatea primariei, iar ratele nu sunt platite de 5 luni in momentul de fata.
Ce se poate face?

P.S.: am uitat sa mentionez ca am fost inclusiv la secretara primariei si acelasi raspuns.
Iar daca aceasta a facut ultimul copil la 2 ani dupa ce sotul a decedat, dar a ramas pe numele acestuia si a incasat pensie de urmas si de pe acest ultim copil?

Multumesc anticipat!


Buna ziua. imi cer scuze pentru deschiderea unui nou subiect insa dupa cautari indelungate nu am gasit nici un caz de genul.
Eu sunt doar un potential martor. Am o subalterna la locul de munca care se afla in afara orasului, intr-un sat, care are 4 copii. Tot satul stie cu cine sunt facuti si anume cu actualul sot.
Aceasta in urma cu 20 ani a fost maritata si i-a murit sotul.In acel moment era gravida insa nu era copilul sotului decedat. Aceasta a luat pe toti cei 4 copii pensie de urmas cu toate ca, copii nu erau ai celui decedat.Aceasta este si maritata cu tatal real al copiilor de aproximativ 11 ani.
Din privinta mea, aceasta a inselat statul de atati ani de zile. Doresc o parere despre :
-daca a incasat pensia de urmas legal
-si daca nu, cum trebuie sa procedez pentru a o demasca.
Va multumesc anticipat !