avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate murinhio25

Activitate murinhio25

Sunt acuzat de tentativa de furt stabilind valoare 50 lei prejudiciu recuperat . Imi cere daune 5000 lei sa isi retrag plangerea . Ce se poate intampla dc nu ii platesc?
Pot contrazice ceia ce sa spus pana acum . Se poate cumpara printr.un contract de vanzare avand ca obiect o mostenire conform articolului 1747si urmatoarele din codul civil.Trebuie certificatul de deces extras de la camera notarilor precum ca nu sa facut succesiunea,actele mostenitorului prin care face dovada ca este fiul/fiica defunctului. Apoi am mers la succesiune cu acest contract alaturi de celalti frati.
Au acte pe un teren in acceiasi parcela cu celalalt. Si terenul provine tot de la bunicul lor. Apoi sunt mostenitori pe 1/3 din terenul aflat in momentul de fata pe umele bunicului deoarece bunicul a avut trei copii iar ei sunt mostenitorii unuia din ei. Ei vor sa imi vandaterenul pe care au acte si cota ce le revine din celalat teren. Dar cota nu se stie care va fi si nu stiu cum sa procedez eu . Va multumesc pt raspunsuri.
Nici o parere?
AVLIL a scris:

Trebuie vazut intai ce drepturi au cei care va vand... cine a acceptat ce succesiune etc.


Cei care vand reprezinta mostenitorii unei parti de 1/3 legala. Terenul este al bunicului lor decedat in timpul comunismului. Acesta figureaza cu terenul la primarie. Nimeni in afara de cei care imi vand drepturile nu sau interesat de acest teren. Unde ar trebui sa ma interesez eu? Cum ar trebui sa procedez ? Pe o parte au acte si mi.l vand fara probleme.
Va multumesc

Buna ziua. Ma aflu in situatia de a cumpara un teren . Pe langa acesta vanzatoriimai vor sa vanda si drepturile succsorale pt alt teren pt care nu au acterle in regula fiind pe numele bunicului ,ei avand succesiune facuta dupa tatal lor. practic eu cumpar drepturile pe care le au de la tatal lor asupra terenului bunicului. bunicul a a avut 3 copii decedati toti dar nepotii nu au tinut legatura fiind prin tara si strainatate. Cum procedez eu ca sa intru in posesia terenului dupa ce cumpar drepturi succesorale ? In ce conditii pot obtine toata surafata tinand cont ca cumpar drepturile pt 1/3 din suprafata:P