avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate Manuela_B

Activitate Manuela_B

Buna ziua,
daca eu P.F.A am un contract de colaborare cu o societate de brokeraj nu incalc prevederile art 7 din Codul Fiscal privind dependenta?
Mentionez ca folosesc dotarile societatii de brokeraj .
multumesc
influenta lor asupra calculului profitului brut ma intereseaza.
Ma ajutati cu interpretarea art "totusi, daca un contribuabilul inregistreaza in evidenta contabila si surse proprii sau atrase de finantare a echipamentelor tehnologice, acestea nu se iau in considerare pentru determinarea profitului contabil brut, se mentioneaza in HG nr. 421/2014" ?
Profit contabil brut inseamna venituri -cheltuieli. Ce treaba au sursele proprii sau atrase ?
multumesc
Răspuns la discuția Declaratie 300 taxare inversa
Buna ziua,

Intrebarea, banuiesc,ca este o combinatie intre dec 300 si decl 394.
In dec 300 este corecta completarea pe rd 12 si 25.
In decl 394 completati achizitia la randul "ACHIZIŢII DE BUNURI ªI SERVICII EFECTUATE PENTRU CARE SE APLICÃ TAXAREA INVERSÃ (C).
Nu completati nimic la "pentru cereale si plante tehnice (din C )"

Sa ne auzim cu bine!
Răspuns la discuția Taxa mediu uleiuri minerale
Buna ziua,
Este cert ca Ordinul 192/2014 prevede ca taxa pt uleiurile, pe baza minerala, se evidentiaza distinct pe facturile de vanzare, pe tot lantul pana la consumatorul final .
Problema eu o vad complicata pt orice comerciant.Ca sa apara pe factura aceasta taxa inseamna modificare de program si deci resurse financiare alocate pentru ceva care comerciantului nu-i aduce un plus de valoare.Valoarea taxei facturate difera in functie de cantitatea de ulei vanduta si deci pe fiecare factura poate avea alta valoare.
Am vazut facturi unde furnizorul a ales ca varianta doar mentionarea acestei taxe .
Daca nu exista contraventii,amenzi de ce s-ar mai complica comerciantul? Ca sa ajute organele statului in verificarile pe care trebuie sa le faca?
Inca lucrez la aceasta tema cu facturarea taxei.
Orice informatie este binevenita!
Pt situatia descrisa de Roxana termenul este de 5 ani.

Datoria se prescrise dupa 3 ani daca nu exista un extras de confirmare sold in interiorul acestei perioade.
Puteti solicita acest extras .
Răspuns la discuția Factura electronica
Manuela_B a scris:

Buna ziua,
se vorbeste in codul fiscal la art 155 cum ca semnatura si stampila nu mai este obligatorie.Nu mai este obligatorie la emitent dar cum se protejeaza emitentul unei facturi transmise prin email ca va incasa c/v bunurilor facturate?
Toti dorim sa evoluam si intr'adevar varianta transmiterii facturii prin email a devenit un mod de lucru dar care nu este lipsit de riscuri.
Toti dorim sa transmitem acest document (factura) printr-o modalitate cat mai simpla dar daca clientul nu mai vrea sa plateasca cum dovedesc in instanta valoarea ce o am de incasat.Sa presupunem ca am expediat marfa folosind transportul intern iar factura am transmis-o prin email.
O zi buna.

Transmiterea facturii pe email nu inseamna ca transmitem o factura electronica.

Buna ziua,
se vorbeste in codul fiscal la art 155 cum ca semnatura si stampila nu mai este obligatorie.Nu mai este obligatorie la emitent dar cum se protejeaza emitentul unei facturi transmise prin email ca va incasa c/v bunurilor facturate?
Toti dorim sa evoluam si intr'adevar varianta transmiterii facturii prin email a devenit un mod de lucru dar care nu este lipsit de riscuri.
Toti dorim sa transmitem acest document (factura) printr-o modalitate cat mai simpla dar daca clientul nu mai vrea sa plateasca cum dovedesc in instanta valoarea ce o am de incasat.Sa presupunem ca am expediat marfa folosind transportul intern iar factura am transmis-o prin email.
O zi buna.