Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vreau sa infiintez un PFA pentru broker in asigurari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vreau sa infiintez un PFA pentru broker in asigurari

1. Ce taxe si impozite platesc catre stat daca eu ca titular al PFA-ului dupa cel infiintez, mai lucrez intr-o institutie care plateste contributiile catre stat pentru CSA si pensii.
2. Pot eu tine evidenta contabila (primara) avand studii superioare economice cu licenta (specialitatea marketing), dar nu practic.
Va rog dati-mi informatii detaliate. Multumesc
Cu deosebit respect
Florin
Nu puteti desfasura activitatea de broker in asigurari pe PFA, va trebui sa deschideti un SRL, care sa respecte anumite conditii prevazute de lege.

Legea 32/2000:

art.35
(5) Orice broker de asigurare şi/sau reasigurare trebuie să îndeplinească
următoarele condiţii:
a) să fie persoană juridică, în a cărei denumire să fie cuprinsă obligatoriu
sintagma broker de asigurare, broker de asigurare-reasigurare sau broker de
reasigurare, după caz, sau într-un limbaj uzual pentru activitatea de asigurare;
b) să aibă un capital social vărsat în formă bănească, a cărui valoare nu
poate fi mai mică de 150 milioane lei; această valoare va fi actualizată prin
norme adoptate de Comisia de Supraveghere a Asigurărilor;
c) să aibă în vigoare un contract de asigurare de răspundere civilă, a cărui
valoare trebuie să fie în concordanţă cu prevederile normelor emise în
aplicarea prezentei legi, care, după data dobândirii de către România a statutului de stat membru, să fie valabil pe întreg teritoriul Uniunii Europene şi
al statelor aparţinând Spaţiului Economic European;
c^1) valoarea contractului de asigurare de răspundere civilă, prevăzut la lit.
c), va fi actualizată periodic, prin norme emise în aplicarea prezentei legi şi în
conformitate cu dispoziţiile legislaţiei europene în materie.
d) să aibă ca obiect de activitate numai activitatea de broker de asigurare
şi/sau de reasigurare;
e) să păstreze şi să pună la dispoziţie Comisiei de Supraveghere a
Asigurărilor, la cerere, registrele şi înregistrările contabile care să evidenţieze
şi să explice operaţiunile efectuate în timpul desfăşurării activităţii, incluzând
informaţii asupra contractelor de asigurare şi/sau de reasigurare încheiate şi
asupra înţelegerilor cu asigurătorii şi/sau cu reasigurătorii;
f) să se conformeze solicitărilor Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor în
ceea ce priveşte raportările, precum şi activităţile pe care le desfăşoară, astfel
cum vor fi stabilite prin norme;
g) să nu fi fost declarat anterior în faliment şi să nu facă obiectul unei
proceduri de reorganizare judiciară şi/sau de faliment la data solicitării
autorizării;
h) să aibă personal angajat care să corespundă criteriilor de calificare şi
pregătire profesională conform normelor privind cerinţele profesionale pentru intermediarii în asigurări şi/sau în reasigurări;
i) să deschidă şi să menţină Jurnalul asistenţilor în brokeraj, ale cărui regim,
formă şi conţinut vor fi stabilite prin norme emise în aplicarea prezentei legi.
multumesc
Cred ca e vorba de o P.F.A. pe care se va desfasura activitatea de agent de asigurari, desi codul C.A.E.N. este acelasi ca si in cazul broker-ilor, 6622.

Intamplarea face ca si eu pe P.F.A., pe langa contabilitate, sa desfasor si aceasta activitate.
Buna seara, am vazut ca functionati pe PFA si cu firma de contabilitate si colaborare brokeraj. Intrebare: detin un contract de agent de asigurari tot in sistem de brokeraj si un spatiu central propriu, perfect pentru infiintarea unui mic birou. Doar in baza contractului de mandat pe care il am cu fima de brokeraj + autorizarea de la CSA care trebuie facuta mai nou, pot functiona? sau obligatoriu trebuie sa ma "transform" in persoana juridica.
In spatiul detinut de dvs. puteti desfasura activitatea de agent in baza contractului cu un broker sau o societate de asigurari.

Totusi, eu cred ca e avantajos sa functionati ca P.F.A. pentru ca puteti deduce din venituri cheltuielile efectuate: cu spatiul, cu telefonul, cu masina pe care oricum le faceti, dar platiti impozit si contributii sociale ca procent din veniturile incasate.

Poate va ganditi ca va costa in plus si contabilul, mai e si birocratia... Faceti o evaluare si vedeti ce va avantajaza mai mult.