Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA in asigurari
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA in asigurari

Ca si PFA pot sa prestez servicii de asigurare pentru mai multe societati de asigurare ?
sau numai pentru una ?
Buna seara. Inainte de a intra direct in subiectul discutiei, va propun sa lecturam impreuna
cateva definitii si prevederi legale extrase din Legea nr.32 / 2000.
55. intermediari în asigurări - persoanele fizice sau juridice, denumite în
continuare broker de asigurare, asistent în brokeraj, agent de asigurare,
subagent sau agent de asigurare subordonat, care desfăşoară activitate de
intermediere în asigurări, în schimbul unui/unei comision/remuneraţii, autorizat
sau înregistrat în condiţiile stabilite de prezenta lege şi de normele emise în
aplicarea acesteia, precum şi intermediarii din statele membre care desfăşoară
pe teritoriul României activitate de intermediere în asigurări, conform dreptului
de stabilire şi libertăţii de a presta servicii, după caz;
57. broker de asigurare:
a) persoana juridică română, autorizată în condiţiile prezentei legi, care
negociază pentru clienţii săi, persoane fizice sau juridice, asiguraţi ori
potenţiali asiguraţi, încheierea contractelor de asigurare sau de reasigurare şi
acordă asistenţă înainte şi pe durata derulării contractelor ori în legătură cu
regularizarea daunelor, după caz;
b) un intermediar dintr-un stat membru care desfăşoară activităţi de
intermediere pe teritoriul României, conform dreptului de stabilire şi libertăţii
de a presta servicii;
58. agent de asigurare - persoana fizică sau juridică împuternicită, în baza
autorizării unui asigurător ori reasigurător, să încheie în numele şi în contul
asigurătorului sau reasigurătorului, contracte de asigurare ori de reasigurare
cu terţii, conform condiţiilor stipulate în contractul de mandat încheiat, fără să
aibă calitatea de asigurător/reasigurător, broker de asigurare şi/sau de
reasigurare;
58^1. subagenţi - persoane fizice, altele decât conducătorul agentului de
asigurare persoană juridică, care au calitatea de angajaţi cu contract de muncă
cu persoana juridică şi care acţionează în numele acesteia;
58^2. agent de asigurare subordonat - persoana fizică sau juridică ce, pe
lângă activitatea sa profesională principală, intermediază în numele şi în contul
unuia sau mai multor asigurători produse de asigurare care sunt
complementare la produsele furnizate de instituţiile de credit şi instituţiile
financiare nebancare care acţionează într-o piaţă reglementată;

Si acum va propun sa revenim la intrebarea dvs.
Inainte de a deveni PFA, in calitate de agent de asigurare, dvs ar trebui sa aveti mai intai un contract de mandat (care stabileste raporturile de munca intre dvs si societatea de asigurare) incheiat cu Societatea de asigurare si o autorizatie de exercitare a activitatii de consultanta in asigurari (care este eliberata de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor din Romania si in urma careia veti primi un cod). Atat contractul cu societatea de asigurare cat si autorizatia de functionare primita de la CSA va obliga sa prestati servicii de asigurare pentru un singur asigurator.
In situatia in care va propuneti sa deveniti brooker de asigurare, dupa ce indepliniti formalitaile legale privind infiintarea societatii de brokeraj (reglemenate de Legea nr. 31/1990) si obtineti autorizatia de prestare a serviciilor respective de la CSA, puteti sa prestati servicii de negociere pentru clienţi, persoane fizice sau juridice, asiguraţi ori
potenţiali asiguraţi, încheierea contractelor de asigurare sau de reasigurare şi sa
acordati asistenţă înainte şi pe durata derulării contractelor ori în legătură cu
regularizarea daunelor, după caz .
Mihai Lupu, Consultant asigurari