Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... INTERMEDIARI IN ASIGURARI
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

INTERMEDIARI IN ASIGURARI

Poţi fi agent de asigurări persoană fizică la o firmă de asigurări şi în acelaşi timp conducătorul unei firme cu activitate de intermediere asigurări care activează sub contract la un broker de asigurare ?
Buna seara. Inainte de a va raspunde la intrebare, ba propun sa lecturati continutul a catorva articole din din Legea nr. 32/ 200.
"Art. 55 - Iintermediari în asigurări - persoanele fizice sau juridice, denumite în continuare broker de asigurare, asistent în brokeraj, agent de asigurare,
subagent sau agent de asigurare subordonat, care desfăşoară activitate de
intermediere în asigurări, în schimbul unui/unei comision/remuneraţii, autorizat
sau înregistrat în condiţiile stabilite de prezenta lege şi de normele emise în
aplicarea acesteia, precum şi intermediarii din statele membre care desfăşoară
pe teritoriul României activitate de intermediere în asigurări, conform dreptului
de stabilire şi libertăţii de a presta servicii, după caz;".
"57. broker de asigurare:
a) persoana juridică română, autorizată în condiţiile prezentei legi, care
negociază pentru clienţii săi, persoane fizice sau juridice, asiguraţi ori
potenţiali asiguraţi, încheierea contractelor de asigurare sau de reasigurare şi
acordă asistenţă înainte şi pe durata derulării contractelor ori în legătură cu
regularizarea daunelor, după caz;
b) un intermediar dintr-un stat membru care desfăşoară activităţi de
intermediere pe teritoriul României, conform dreptului de stabilire şi libertăţii
de a presta servicii;
57^1. asistenţi în brokeraj - persoane fizice sau juridice care în baza unui
contract cu un broker de asigurare şi/sau de reasigurare primesc o
împuternicire în legătură cu un mandat de brokeraj al acestuia şi, sub
acoperirea contractului de răspundere profesională a brokerului în cauză,
trebuie să întreprindă anumite activităţi necesare pentru ducerea la îndeplinire
a mandatului de brokeraj;
57^2. mandat de brokeraj - contractul dintre un asigurat sau un potenţial
asigurat, în calitatea de mandant, şi brokerul de asigurare şi/sau de
reasigurare, în calitate de mandatar, prin care se încredinţează mandatarului
negocierea sau încheierea contractelor de asigurare sau de reasigurare,
acordarea de asistenţă înainte şi pe durata derulării contractelor ori în legătură
cu regularizarea daunelor, după caz;
57^3. broker în asigurări/reasigurări - persoană fizică, atestată profesional în
conformitate cu prevederile normelor emise în aplicarea prezentei legi şi care
îşi desfăşoară activitatea numai în baza unei relaţii contractuale cu un broker
de asigurare/reasigurare;"
"58. agent de asigurare - persoana fizică sau juridică împuternicită, în baza
autorizării unui asigurător ori reasigurător, să încheie în numele şi în contul
asigurătorului sau reasigurătorului, contracte de asigurare ori de reasigurare
cu terţii, conform condiţiilor stipulate în contractul de mandat încheiat, fără să
aibă calitatea de asigurător/reasigurător, broker de asigurare şi/sau de
reasigurare;"

In logica si pe baza celor mentionate mai sus, dvs nu puteti sa fiti agent de asigurări persoană fizică la o firmă de asigurări in acelasi timp in care aveti si calitatea de conducător al unei firme cu activitate de intermediere asigurări care activează sub contract la un broker de asigurare.