avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate florentin29

Activitate florentin29

acum am inteles perfect,pedeapsa complementara=anulare.multumesc mult
inca o data multumesc pt raspuns dar nu ma incadrez la nicio fapta...eu am primit un nr de zile amenda(amenda pe care am platit o integral imediat dupa ce am terminat apelul,deci nu am suspendare si nici amanare) si o pedeaspsa complementara,interzicerea de a conduce categoria B pe o perioada de 3 ani de la data in care a ramas definitiva sentinta.pt punctul A la ce mi ati explicat stiu ce am de facut,ce mi s a dat mie tot am dubii,interzicerea este acelasi lucru cu anularea sau pur si simplu merg sa imi ridic permisul...scuze daca par putin batut in cap dar chiar mi se pare neclar
multumesc pt raspuns,intrebarea mea era...ce presupune,anularea stiu,dau iar de permis(fara scoala)dar interzicerea?pur si simplu imi ridic permisul sau este acelasi lucru?
Buna seara,

Revin dupa ceva timp,va rog sa imi spuneti care este diferenta dintre cele 2 cazuri.Anularea permisului stiu ce presupune,dilema mea este interzicerea dreptului de a conduce(am primit aceasta pedeapsa ca si pedeaspsa complementara dupa ce am condus un autovehicul sub influenta alcoolului).Va multumesc
Salut,eu sunt trecut prin asta in 2014,daca nu s a schimbat codul rutier...lucrurile stau cam asa,daca am citit bine pe 17 ai fost prins...prima data,iti angajezi avocat(cu totul aproximativ un an dureaza 3-4 infatisari la judecatorie daca nu te intelegi cu procurorii,~2000 de lei te costa)apoi trebuie sa mergi la IML sa platesti analizele(o suta si ceva de lei),apoi mergi la politie(nu iti accepta plata mai devreme de 30 de zile)...te verifica procurorii,si apoi in instanta(cum ziceam daca nu iti convine propunerea lor),raspunsul a fost "pedeapsa amenzii penale în cuantum de 11250 lei (225 zile amendă * 50 lei, faptă săvârşită pe data de 11.04.2014)În temeiul art. 66 alin. 1 lit. i C.pen. 2009 coroborat cu art. 68 alin. 1 lit. a C.pen. 2009 aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării dreptului de a conduce vehicule de categoria B, pe o perioadă de 3 (trei) ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri"...am facut recurs si am scapat cu "Desfiin?ează în partea sentin?a penală apelată, numai în ceea ce prive?te cuantumul pedepsei amenzii aplicate inculpatului, ?i rejudecând în fond: Reduce cuantumul amenzii penale aplicate inculpatului de la suma de 11.250 lei (echivalentul a 225 zile amendă în valoare de 50 lei fiecare) la suma de 3.200 lei (echivalentul a 160 zile amendă în valoare de 20 lei fiecare)",deci am ramas cu o amenda mai mica si aceiasi pedeapsa complementara...deci...sigur ai dosar penal,o amenda "frumoasa" si o perioada buna fara permis.Am intalnit persoane care au primit 2 ani cu suspendare si au ramas cu permisul anulat dar dupa un an au facut scoala si l- au recuperat,eu avand suspendarea permisului am inteles ca voi da doar un examen teoretic,daca iti este ceva ne clar intreaba ma.
Răspuns la discuția redobandire permis de conducere
cses a scris:

Dati si examen scris si proba practica.
Succes.


inclusiv scoala?
Răspuns la discuția redobandire permis de conducere
va multumesc pentru raspuns,am uitat sa mentionez ca mi am schimbat domiciliul,acum am buletin de bucuresti,examenul il voi sustine in bucuresti,nu?
Buna ziua,in urma cu 4 ani am ramas fara permisul de conducere(conducerea unui autovehicul in stare de ebrietate)am primit 160 de zile amenda x 20 de lei si o pedeapsa complementara "interzicerea exercitării dreptului de a conduce vehicule de categoria B, pe o perioadă de 3 (trei) ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri".In vara expira acest termen,imi puteti spune cum pot redobandi permisul de conducere?fac scoala iar si dau examen, sau pot sa merg la ipj teleorman sa il ridic?va multumesc
Răspuns la discuția Solutionare caz alcoolemie
acum am inteles,multumesc.
Răspuns la discuția Solutionare caz alcoolemie
imi este tare greu sa cred ca persoana care ma audieaza este procuror...are maxim 25 de ani.acordul de recunoastere a vinovatiei duce la o solutionare mai rapida?