avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1663 soluții astăzi
Forum Activitate tungus

Activitate tungus

Este spatiu comercial prin constructie , de pe timpul lui Ceasca si a functionat doar ca magazin inainte de 89 . Acum , aceste spatii comerciale sint considerate apte sa primeasca orice fel activitate , fara sa ceara aprobarea locatarilor Daca cineva vrea sa creasca porci si vrea sa o faca in aceste spatii primeste aprobare .Cel care primeste aprobarea semneaza pe propria raspundere ca respecta legille in vigoare si primeste CUI-ul de intregistrare de la registrul comertului. Face contract de inchiriere cu proprietarul spatiului care poate fi un privat , o firma sau statul .Dupa ce ajunge in spatiu face ce vrea si nu respecta nimic , liniste, vecini ...nici macar nu stie ce legi incalca iar proprietarului nu-i pasa atita timp cit primeste chiria .
Multumesc!
Multumesc! M-am gindit si eu sa cer daune .
Locuiesc la etajul 1 si sub mine, la parter ,este spatiu comercial .In ultimii 2 ani proprietarul ( pers.juridica ) a inchiriat doar la persoane care au deschis bar .Am avut foarte mari probleme cu zgomotul produs, stres , nopti intregi nedormite etc.Oamenii nu cooperau , nu-i intersa efectul activitatii lor .De 2 chiriasi am scapat cu politie , prefectura si alte organe .Acum sintem la al 3-lea bar si o luam de la inceput . Proprietarui nu-i pasa , bani sa iasa . Sincer , am obosit si asta nu e viata sa te lupti mereu sa poti trai civilizat in propria ta casa . As vrea sa stiu daca este o solutie sa schimbam destinatia spatiului din comerciala in locuinta sau sa obtinem o hotarire judecatoreasca prin care sa obligam fiecare potential chirias sa otina aprobarea noastra pt a obtine autorzatia de functionare de la Registrul comertului , sau contractul de inchiriere sa fie nul fara aprobarea noastra , sau o alta solutie .
Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Donatie teren agricol
Fara cadastru ? pt ca terenul agricol respectiv nu il are facut .

Răspuns la discuția Donatie teren agricol
Pe mine ma intereseaza , de fapt , sa intru in posesia terenului pt ca este al meu .Pe titlul de proprietate al bunicului meu nu a figurat si tatal meu iar unul dintre mostenitori , care gestiona tot trenul , i l-a trecut in ROL-ul de la primarie zicind ca nu mai trebuie sa figureze si pe titlu.Numai ca cel care a zis asa a decedat intre timp si a lasat partea sa altcuiva. S-a facut succesiunea prin hotarire judecatoreasca si terenul s-a impartit la cei care figurau pe titlu.
Terenul care figura pe ROL-ul tatalui meu ( a decedat intre timp) este prins acum in proprietatea unuia din mostenitori care spune ca este al lui.Voiam sa stiu daca pot sa-l recuperez prin donatie ( asta daca reusesc sa-l conving sa-si respecte promisiunea de a mi-l ceda) si daca se poate prin hot. judecatoreasca .
Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Donatie teren agricol
Ce inseamna si ce implica aceasta promisiune de vinzare ?
Multumesc!
Buna ziua ,
Va rog sa-mi spuneti daca se poate face o donatie de tren agricol prin hotarire judecatoreasca si daca in acest caz este nevoie de cadastru si de mai ce altceva .
Am aflat ca prin notar este nevoie de cadastru si , in cazul meu , acesta nu se poate face deoarece terenul agricol respectiv nu il are facut.
Multumesc frumos!