avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Norynor

Activitate Norynor

Parca traiesc un vis urat.
Anul trecut am dat in judecata un minister pe motiv de contencios administrativ si fiscal. S-a dispus anularea judecatii pe motiv ca nu as fi semnat niste copii ca fiind conforme cu originalul. Am cerut reexaminarea unde s-a mentinut anularea cererii pe motiv ca acele copii ar fi trebuit semnate. Am dat din nou in judecata acelasi minister dandu-mi-se ca prim termen de judecata data de 16 decembrie..ac. Fara nici o instiintare aflu cu stupoare ca procesul s-a judecat pe 11 iunie a.c. si s-a dispus anularea pe aceleasi motive ca si procesul predecesor unde tot asa, nu am fost deloc instiintat sa ma prezint la termene, unde as fi putut sa semnez acele documente. Este strigator la cer cum merg anumite dosare in justitie. Daca cer reexaminare patesc tot ca data trecuta, pierzand mai mult timp. Daca nu cer dupa 15 zile pot repune o noua cerere de chemare in judecata unde mi se vor gasi iarasi alte tertipuri de a ma amana? Exista o instanta superioara unde as putea faca contestatie? va rog sa-mi spuneti modurile prin care as putea contesta cele patite la acest Tribunal.
Va multumesc
Am un baiat in varsta de 27 de ani dintr-o alta casatorie. Din cate am inteles si-a scos diverse certificate cum ca ar fi bolnav psihic spre a putea obtine o pensie de intretinere. Sunt recasatorit de douazeci de ani cu actuala sotie care nu este mama lui. Eu sunt pensionar si doar sotia lucreaza. I-ar putea cere sotiei mele pensie de intretinere fiindca el nu ar fi apt de munca? Repet, sotia mea nu este mama lui, nu l-a infiat iar mama lui biologica este grav bolnava psihic, internata de multi ani intr-un azil.Mai are doi frati dar doar dupa tata, fiind alti copii ai mei dintr-o alta casatorie care sunt sanatosi si au venituri considerabile. In schimb mai are unchi si matusi in linie dreapta cum s-ar spune.Mai mult decat atat, m-ar putea obliga legea sa-l cazez la domiciliul meu cu toate ca locuinta este o mostenire a sotiei mele de la parintii ei iar eu nu sunt trecut in acte ca proprietar? Mentionez ca este un personaj violent care mi-a distrus de doua ori usa pana acum.Am chemat politia dar s-a internat la psihiatrie si mi-au spus ca nu prea au ce sa-i faca.Ce ar trebui sa fac pentru a nu mai fi hartuit si amenintat cu tot felul de acte de violenta sau alte mizerii din partea acestui individ?