avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate luminita87

Activitate luminita87

Buna ziua.
Am descoperit o greseala in saga din anul anterior.Unul din angajati a beneficiat de 30 zile concediu de odihna in loc de 20,se mai poate face ceva in sensul acesta?
Da, dar vedeti dumneavoastra in actul de vanzare cumparare scrie clar ca s-a achitat ultima factura si ca toate sunt la zi,ultima factura avea citire dar era din feb 2014, cu o zi inainte de acte au fost in casa si au luat tot desi ne inteleseseram ca mobila ramane.Cand am aflat le-am propus ca joi inainte de acte sa mai vedem o data casa deci as fi verificat si contorul dar nu au vrut sub nici o forma zicand ca ne batem joc de ei,ori vrem sa o cumparam ori ne batem joc de ei, lucru care nu mi se pare normal; doar nu mi-o dadeau de pomana,am facut credit ca sa o iau.Am uitat sa precizez faptul ca inca nu am trecut utilitatile pe numele meu deoarece asa am fost sfatuita pana la solutionarea conflictului pt a nu lua asupra mea si datoria.In momentul in care am fost reconectati la energie electrica mi s-a facut un fel de proces verbal in care se specifica nr de kw care s-au gasit in contor.

In contract este stipulat faptul ca toate facturile sunt achitate la zi
Consider ca ar fi imposibil ca noi sa fim pusi sa platim 650 de kw in plus din moment ce actele au fost facute joi si citirea a doua zi cand ne-au dat drumul la curent.Orice ar fi fos bagat in priza nu ar fi avut ca rezultat acest consum dar ma repet curentul a fost taiat si cei de la electrica ne-au reconectat, cu hartii scrise si semnate pt montareaunui nou sigiliu la contoar.




In contract este stipulat faptul ca toate facturile sunt achitate la zi
Buna ziua.Pe 10 aprilie am cumparat o casa la tara.Cand s-au facut actele la notar mi s-a dat de catre proprietari ultima factura de electrica platita (mentionez ca acolo nu locuia nimeni si curentul era oprit de un an din cauza unei furtuni).Adoua zi, pe 11 aprilie am ajuns la noua casa si cand au venit cei de la electrica sa ne dea drumul la curent am constatat faptul ca erau in plus 650 de kw.
Am luat legatura cu proprietarii mi-au spus ca daca e asa vor plati si la cateva zile primesc un mail in care mi se comunica faptul ca mi-au lasat lemne in magazie si sa platesc curentul in contul acelor lemne.II pot da in judecata avand in vedere ca ei mi-au dat o factura falsa de electrica ce nu echivala cu realitatea la vanzare - cumparare???