avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1184 soluții astăzi
Forum Activitate henesy1

Activitate henesy1


Buna ziua.
Revin cu o intrebare la care doresc un raspuns din punct de vedere juridic deoarece nu am primit de nicaieri un raspuns concludent la urmatoarea problema:
Am obtinut autorizatia de constructie in anul 2012 pentru consolidarea si extinderea unei locuinte.In anul 2013 am depus documentele pentru prelungirea autorizatiei pana in 2014 August. Problema este ca nu am reusit sa finalizez lucrarile acestea fiind mai mult de finisaje interioare si exterioare .Constructia este parter si mansarda.iar la mansarda nu am finalizat compartimentarile .Nici scara de lemn usoara care face legatura intre parter si mansarda nu am facut-o de asemeni nu am facut zugraverile interioare si exterioare nu am tras instalatia de caldura si la mansarda nici cea de lumina. Nemaiavand posibilitati financiare consider ca pana voi finaliza totul va mai putea dura 3 sau 4ani.Cladirea este inchisa cu geamuri cu tot cu izolatii termice acoperis etc.Cum as putea sa rezolv problema pentru a nu intampina greutati si a intra inlegalitate cu aceasta constructie.
Va multumesc mult pentru raspunsuri
De la o persoana foarte amabila pe forum am primit urmatorul raspuns :

"Puteti sa solicitati primariei un proces verbal de receptie eventual chiar finala, tinand cont ca ati finalizat acoperisul, ca aveti geamuri, usi si ca locuinta este locuibila. Tine doar de primaria in cauza sa va sprijine sau nu. Daca se doreste uneori se si poate."


Cu parere de rau pot spune ca cei din primarie mi-au cerut documentatia sa o vada si au spus ca daca nu sunt executate lucrarile pana la ultima si fara abateri de la proiect nu pot sa-mi efectuaze receptia.
chiar sa nu se poata?..ma intreb si eu.Nimeni nu s-a mai confruntat cu asa ceva?
Din cate mi-au explicat ei tot ceea ce este acolo consolidat extins construit pana in acest moment este ca si inexistent,iar dupa expirarea autorizatiei devine ilegala ,asa ca din cate am inteles trebuie iarasi documentatie de intrare in legalitate cu ceea ce s-a executat cu expertiza si o gramada de bani pe care nu-i am . Nu stiu ce sa mai zic si ce sa fac? #-o

Mai are cineva vre-o idee? Va rog mult ca intru in criza de timp pana pe 06.08.2014 cand se expira aceasta autorizatie : clapping:

Cu deosebita stima

Va multumesc frumos pentru sugestii dar in acest fel se vede treaba ca nu poate fi rezolvata problema.Cei din primarie mi-au cerut documentatia sa o vada si au spus ca daca nu sunt executate lucrarile pana la ultima si fara abateri de la proiect nu pot sa-mi efectuaze receptia.
chiar sa nu se poata?..ma intreb si eu.Nimeni nu s-a mai confruntat cu asa ceva?
Din cate mi-au explicat ei tot ceea ce este acolo consolidat extins construit pana in acest moment este ca si inexistent,iar dupa expirarea autorizatiei devine ilegala ,asa ca din cate am inteles trebuie iarasi documentatie de intrare in legalitate cu ceea ce s-a executat cu expertiza si o gramada de bani pe care nu-i am . Nu stiu ce sa mai zic si ce sa fac?

Mai are cineva vre-o idee? Va rog mult.
Buna ziua.
Am obtinut autorizatia de constructie in anul 2012 pentru consolidarea si extinderea unei locuinte.In anul 2013 am depus documentele pentru prelungirea autorizatiei pana in 2014 August. Problema este ca nu am reusit sa finalizez lucrarile acestea fiind mai mult de finisaje interioare si exterioare .Constructia este parter si mansarda.iar la mansarda nu am finalizat compartimentarile .Nici scara de lemn usoara care face legatura intre parter si mansarda nu am facut-o de asemeni nu am facut zugraverile interioare si exterioare nu am tras instalatia de caldura si la mansarda nici cea de lumina. Nemaiavand posibilitati financiare consider ca pana voi finaliza totul va mai putea dura 3 sau 4ani.Cladirea este inchisa cu geamuri cu tot cu izolatii termice acoperis etc.Cum as putea sa rezolv problema pentru a nu intampina greutati si a intra inlegalitate cu aceasta constructie.
Va multumesc mult pentru raspunsuri
IONICA VADUVA a scris:

Mergeti la directia de taxe si impozite verifica-ti daca este vorba despre aceiasi amenda, nr. PV data loc etc., depuneti copii dupa hotarare si in mod normal daca toate corespund e ok.
Faptul ca apare suma dublata se datoreaza( de cele mai multe ori) faptului ca in momentul aplicarii amenzii ai termen de plata pentru 1/2 din valoarea amenzii si automat daca depasesti termenul se dubleaza.
Eu am avut asemenea probleme dar fara proces, PV achitate dar fara sa fac dovada platii la politie, ei au inaintat catre Directia de Taxe si Impozite sumele cf, PV dublate- eu am mers cu dovada platii pe fiecare PV si totul a fost rezolvat.

PS. daca se rezolva pe loc trebuie sa soliciti o hartie cum ca nu mai e necesara blocarea contului si mergi ia la banca.


Am fost cu acea hotarare la sectia financiara si am cerut explicatii .Respectiva persoana mi-a spus ca da o sa se scada din acea suma valoarea contestata in instanta dar mi-a confirmat ca am un proces verbal di anul 2011 cu amenda de circulatie unul din 2012 la fel si unul din 2013 .Ce sa vaspun ca am ramas masca .Eu cel putin nu am cunostinta de aceste amenzi si atunci am cerut sa mi se prezinte si mie toata documentatia care a stat la baza acestei sume de vre-o 3900 lei .Am intele 1700 de lei contestati prin hotarare judecatoreasca dar restul pana la 3900???? Atunci persoana de la ghiseu mi-a spus ca ma costa o taxa de 60lei sa mi se elibereze copii dupa toate actele de la dosar si o sa ma anunte cand sunt gata.Atat am putut face si contul nu-l pot debloca decat daca se achiata toata suma mentionata acolo. Nu stiu cred ca am sa vad despre ce este vorba si dupa sa deschid un proces ca-ci nu cred ca o scot la capat. Ceva nu e inordine ceva e putred.Ar fi trebuit sa stiu si eu din 2011 si pana acum de aceste asa zise amenzi dar inca nu ma pronunt pana nu vad copiile dupa documente sa ma edific.
In anul 2010 am primit o amenda de la politia comunitara pentru care am facut contestatie in instanta si am castigat procesul .In 2012 am primit hotararea definitiva si irevocabila. In urma cu o saptamana am constatat ca mi-a fost blocat contul bancar .Reprezentantii bancii mi-au comunicat ca primaria mi-a blocat contul pe motiv ca nu am achitat mai multe amenzi de circulatie si contraventionale.Problema este ca eu nu am cunostinta de nici o alta amenda decat cea contestata in instanta iar suma solicitata a fi poprita din cont este de doua ori mai mare decat valoarea contestata din acel proces verbal .Ce ma sfatuiti sa fac sa pot debloca contul si sa stiu exact de unde si cum s-a ajuns la acea suma? Sa deschid proces impotriva primariei si sa atasez acea hotarare ? sau cum sa procedez? care ar fi cea mai urgenta si simpla cale sau ce sanse am sa rezolv aceasta situatie?
Va multumesc