avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate DanM

Activitate DanM

Va multumesc mult ptr. raspunsuri !
As dori sa stiu daca pentru infiintarea unui SRL cu activitate medicala, intr-un spatiu inchriat ,este necesar acordul vecinilor.Mentionez ca vreau sa inchiriez o casa,singur in curte,iar casele vecine sunt la 10 metri de aceasta.Multumesc anticipat ptr. raspunsuri
Sa va explic mai detailat situatia:
-in 1963 unchiul si matusa mea cumpara un teren intravilan de 800 mp(am actul de vanzare in original) ca bun comun.
In 1988 unchiul a decedat iar eu am avut testament notarial.La succesiune nu a atacat nimeni testamentul asa ca urma ca partea lui de 1/2 din teren sa-mi revina mie.Intre timp(prin anii 1968-1969) pe acest teren au construit o sura si un grajd de animale(din caramida si lemn)fara sa noteze constructia la CF.Dupa succesiune eu apar asa cum am spus cu 1/2 din constructii iar terenul aferent intra in favoarea statului roman conf. L.58/1974.Era posibil ca notarul sa-mi dea 1/2 din constructia care nu era trecuta in CF ?Testamentul l-a retinut la el i nu-mi amintesc ce era descris la masa succesorala,dar probabil a declarat si acea constructie.
Acum o luna am fost cu matusa mea la notar si am cumparat si partea ei(ca sa am tot) si apoi am facut cerere la primarie ptr. terenul luat de stat,si am primit raspunsul ce l-am scris in postul anterior.
Toata lumea se mira cum apar eu in CF cu Constructii(1/2 din mostenire+1/2 din cumparare) daca la foaia de avere nu apare decat Loc de casa si curte+gradina ???
Mentionez ca pana acum nu am facut nici o cerere de restituire pe nici o lege.
Totodata vreau sa va spun ca din 1988 eu am platit impozit pe teren (care e la stat) si constructii,chiar ieri mi-am scos un Certificat fiscal unde apar clar ca proprietar si platitor de impozit pe constructii anexe si teren.
Acum INTREBAREA: cum pot sa intru in posesia terenului pe care in urma mostenirii nu l-am primit???
Multumesc de ajutor!!
Ca sa fiu mai clar: pe extrasul de CF apare la rubrica Avere(cea de sus) doar ''Loc de casa si curte intravilan +Gradina intravilan
iar la proprietari apar eu cu constructii in intregime si 1/2 parti din teren,iar 1/2 din teren apartine statului roman prin Legea 58/1974.Cand am cerut la primarie terenul respectiv(cel care l-a luat statul) mi-au raspuns ca deoarece la foaia de avere nu apare constructii notate nu pot sa-mi dea terenul aferent,deoarece chiar daca constructia exista faptic ea nu este notata in CF,si chiar daca o notez,fiind o anexa gospodareasca,n-o sa primesc Ordin al prefectului deoarece prefectul acorda in proprietate doar terenul aferent locuintelor(adica casa de locuit???)
Inexplicabil este cum a putut notarul sa-mi dea in 1988 1/2 din constructii care nu erau notate in CF;puteau fi doar scrise in testament?
Daca intabulez constructia pot primi in proprietate terenul aferent daca nu este constructie de locuit, ci numai o anexa gospodareasca?
In 1988 am primit mostenire dupa decesul unui unchi cota lui de 1/2 dintr-un teren intravilan pe care era construit o anexa gospodareasca dar care nu era notata in CF.matusa mea a ramas si ea cu 1/2 din teren.
Acum am cumparat cota de 1/2 de la matusa mea si apar in extrasul CF ca proprietar pe constructii(care repet nu sunt notate in CF) si pe 1/2 din teren, restul de 1/2 fiind trecut in favoarea statului roman conform Legii 58/1974 privind sistematizarea teritoriului.La cererea mea de punere in posesie mi s-a raspuns de catre primarie ca prin Ordinul prefectului se poate atribui doar terenul aferent locuintelor.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?Pot sa dau statul in judecata?Ce sfaturi imi dati?